Νίκη και βήμα εξάδας για τον Απόλλωνα (pics)

Σημαντική νίκη με 2-1  για τον Απόλλωνα απέναντι στον Ολυμπιακό, με τους γαλάζιους να βρίσκουν τις λύσεις απέναντι στους μαυροπράσινους

Ο Πίττας άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό μετά από ασίστ του Βα, ενώ ο Σπόλιαριτς στο 81΄έκανε το 2-0. Ο Σλόγκαρ μείωσε σε 2-1 στο 85΄.

Μετά από αυτό το τρίποντο ο Απόλλωνας ανεβαίνει στους 35 βαθμούς και είναι στο -2 από τον 4ο Άρη. Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 13 βαθμούς.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό ο Χέντι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην μικρή περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο επόμενο λεπτό ακολούθησε σουτ του Γιόστεν που έφυγε λίγο έξω. Στο 7΄ο Ουάρντα πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μολ ήταν στην σωστή θέση και απέκρουσε.

Στο 14ο λεπτό έγινε ένα σουτ από τον Κα με τον Γιοβάνοβιτς να πέφτει και να μαζεύει. 5 λεπτά μετά, ο Χαμάς έκανε την σέντρα, ο Ουάρντα έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 23΄ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Πίττας με προβολή έστειλε την μπάλα μόλις έξω μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά. Στο 32΄ο Ουάρντα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, μετά από σέντρα του Φιλιώτη.

Στο 43΄ο Σπόλιαριτς είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ λίγο μετά ο Αλσέους έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στις καθυστερήσεις η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε ένα σουτ του Ουάρντα μετά από μια εκτέλεση κόρνερ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Βα πέρασε ως αλλαγή και πριν περάσει ένα λεπτό στην επανάληψη, έδωσε στον Πίττα ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γαλάζιους!

Η επόμενη αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 67ο λεπτό με την άμυνα του Απόλλωνα να κάνει λάθος, να γίνεται η σέντρα στην περιοχή και τον Χέντρικς από κοντά να μην μπορεί να κερδίσει τον Γιοβάνοβιτς σε μια μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους.  3 λεπτά μετά ο Χέντρικς έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα μάζεψε.

Στο 74 ο Αλεσάμι έπιασε το σουτ από απόσταση, αλλά ο Μολ απέκρουσε εύκολα.

Στο 81ο λεπτό ο Σπόλιαριτς μετά από πάσα του Ουάρντα σε εκτέλεση κόρνερ, έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0!

Στο 85ο λεπτό ο Χαραλάμπους έδωσε στον Σλόγκαρ που με σουτ μείωσε σε 2-1.

Απόλλωνας: Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Αλεσάμι, Γιόστεν (46′ Βα), Ουάρντα (86′ Ίλιεφ), Χέντι (67′ Χέντι), Πίττας (86′ Ζράντι).

Ολυμπιακός: Μολ, Κυριάκου, Μπάρντι, Έσελινγκ, Λιασίδης (67′ Σλόγκαρ), Δόσης (75′ Κορομά), Αλσέους, Κα (75′ Χαραλάμπους), Χριστοδούλου (80′ Ζευκή), Χέντρικς, Γιακουμάκης.

Κίτρινες: Βα, Χαμάς, Σπόλιαριτς / Μπάρντι

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος