Μια από τα ίδια η Κύπρος – Τραγική εμφάνιση και νέα ήττα στη Νορβηγία

Νέα ήττα για την Εθνική μας (3-1) η οποία απέναντι στην Νορβηγία είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και περιορίστηκε στο… δικό της μισό του γηπέδου.

Στο 12ο λεπτό ο Σολμπάκεν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 56ο λεπτό ο Χάλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Ο επιθετικός της Σίτι, 4 λεπτά μετά έκανε το 3-0.

Στις καθυστερήσεις ο Κάστανος μείωσε σε 3-1.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 5ο λεπτό οι Νορβηγοί έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν μια κοντινή κεφαλιά υπό πίεση δεν βρήκε στόχο. Στο 9ο λεπτό ο Μολ έβγαλε μεγάλη απόκρουση όταν από τα… 2 μέτρα ο Μπεργκ έκανε το δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας μας απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης οι Νορβηγοί είχαν δοκάρι με την μπάλα να σταματά… στην πλάτη του Μολ.

Στο 12ο λεπτό ο Σολμπάκεν με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έβαλε την Νορβηγία μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα οι Νορβηγοί συνέχισαν να πιέζουν φτιάχνοντας και άλλες προϋποθέσεις για γκολ με τον Τιμούρ Κετσπάγια σε ένα σημείο να φωνάζει στους ποδοσφαιριστές.

Στο 31ο λεπτό ο Πηλέας έκανε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας μάζεψε χωρίς δυσκολία. Στο επόμενο λεπτό η Νορβηγία απάντησε με τεράστια ευκαιρία του Χάλαντ, ο οποίος έκανε το σουτ από κοντά, αλλά ο Μολ απέκρουσε ενστικτωδώς (σημειώθηκε οφσάιντ στη φάση αλλά δεν υπήρχε).

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50ο λεπτό ο Σόρλοθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, χάνοντας μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Στο 56ο λεπτό ο Χάλαντ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έκανε το 2-0. Την παράβαση έκανε ο Νικόλας Ιωάννου ο οποίος έκανε χέρι. Ο επιθετικός της Σίτι στο 60ο λεπτό πέτυχε και 2ο γκολ φεύγοντας κάθετα στην περιοχή.

Στο 65ο λεπτό η Εθνική μας μετά από ώρα έχασε ευκαιρία, με την μπάλα να κοντράρει κάπου και να πηγαίνει κόρνερ. 3 λεπτά μετά ο Μολ έκανε σπουδαία απόκρουση σε ένα σουτ που πήρε μια περίεργη πορεία μετά από κόντρα. Μάλιστα ο Μολ έκανε και νέα απόκρουση στο 73ο λεπτό σε σουτ του Μπέργκε. Λίγο μετά ένα σουτ του Κούσουλου έφερε μια καλή στιγμή για την Εθνική μας αλλά χωρίς ουσία.

Στο 84ο λεπτό ο Όντεγκαρντ έπιασε ένα καλό σουτ σε αντεπίθεση, με τον Γκόγκιτς να παραχωρεί κόρνερ. 3 λεπτά μετά ο Μπέργκ έκανε ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Στο 93΄ο Κάστανος μείωσε απο κοντά σε 3-1 μετά απο πάσα του Χριστοφή.

Νορβηγία: Νίλαντ, Στράντμπεργκ, Έστιγκαρντ, Μέλινγκ, Ράιερσον, Μπεργκ (74′ Θόρστβεντ), Άουρσνες (88′ Βέλντε), Έντεγκααρντ, Σέρλοθ, Σολμπάκεν (59′ Μπέρκε), Χάαλαντ (88′ Φίνε).

Κύπρος:Μολ, Λαΐφης, Γκόγκιτς, Ιωάννου, Κορέια, Αντωνίου (62′ Λοΐζου), Κούσουλος (90’+2 Σατσιας), Χαραλάμπους (62′ Τζιωνής), Πηλέας (61′ Ανδρέου), Κάστανος, Πίττας (70′ Χριστοφή).

Κίτρινες: Άουρσνες, Φίνε / Πίττας