Πρωταγωνιστές και χαμένοι από το Απόλλωνας-Ανόρθωση

Ήταν η κλασσική περίπτωση αγώνα που η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο.

Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλύτερη χθες από τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος από την Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ανόρθωση κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στα πρώτα 45 λεπτά και να μην κινδυνέψει καθόλου, ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα στην επανάληψη και να απειληθεί μόνο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου από την ευκαιρία του Καλτσά.

Από εκεί και πέρα το παιγνίδι κατηφόρισε για την ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να αδυνατεί να απαντήσει στην σκακιέρα στα όσα του έριξε ο Γιάννης Πετράκης.

Πάμε λοιπόν να δούμε τους κερδισμένους και χαμένους από το χθεσινό ντέρμπι της Λεμεσού.

Χαμένος / Τιμούρ Κετσπάγια

Η Ανόρθωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν η καλύτερη Ανόρθωση που είδαμε φέτος σε ντέρμπι. Ο Τιμούρ Κετσπάγια αιφνιδίασε τον Πετράκη με την εντεκάδα του αλλά και το στήσιμο της ομάδας του, ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο και το πιο σημαντικό, ήταν η ομάδα που πέτυχε και τα δύο τέρματα των πρώτων 45 λεπτών. Με ένα τέτοιο προβάδισμα θα περίμενε κανείς ότι η διαχείριση του αγώνα από τον Γεωργιανό θα ήταν πολύ καλύτερη από αυτή που είδαμε στην επανάληψη. Το πρώτο τέρμα του Απόλλωνα ήρθε αρκετά νωρίς και μετά από 2-3 λεπτά που οι παίχτες της ομάδας της Αμμοχώστου έμειναν να… φυλάνε την περιοχή τους χωρίς να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στον Απόλλωνα μέσα σε μερικά λεπτά να πατήση στην αντίπαλη περιοχή αρκετές φορές. Μετά το 2-1 ήρθε η τρικυμία καθώς χάθηκε η συνοχή που υπήρχε στις γραμμές και οι παίχτες της Ανόρθωσης δεν μπορούσαν να ανταλλάξουν πάνω από δύο πάσες. Οι αυτοματισμοί που υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο χάθηκαν και είδαμε ξανά τη στατική Ανόρθωση των τελευταίων εβδομάδων, με τον Τιμούρ να αδυνατεί να αλλάξει κάτι στον σχηματισμό μέχρι που η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ναι μεν οι παίχτες της Ανόρθωσης έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα τέρματα που δέχθηκε η ομάδα τους, αλλά ο Γεωργιανός τεχνικός στη μεγάλη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στην ομάδα του.

Κερδισμένος / Νικολά Ντιγκινί

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαφανισμένος στην μετριότητα του Απόλλωνα. Στην επανάληψη μεταμορφώθηκε όπως και η υπόλοιπη ομάδα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τεράστιας ανατροπής. Πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τέρμα νωρίς στην επανάληψη που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή και είχε την ψυχραιμία στο πέναλτι για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Δεν είναι ο επιθετικός «killer», αλλά είναι ένας παίχτης που θα δώσει σημαντικά τέρματα όπως έκανε και στο χθεσινό ντέρμπι στη Λεμεσό.

Χαμένος / Γκόρντον Σίλντενφελντ

Για ακόμη ένα παιγνίδι, ο Κροάτης έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε το σοβαρό λάθος, στην επανάληψη όμως έχασε αρκετές φορές τον προσωπικό του αντίπαλο και αυτό στοίχησε για την ομάδα της Αμμοχώστου. Όπως όλα δείχνουν δεν θα συνεχίσει στην Ανόρθωση, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να τον «φωτογραφίζει» στις δηλώσεις του μετά το πέρας του αγώνα. Τα χρόνια… «φάνηκαν» στον Κροάτη ο οποίος δεν μπορεί πλέον να αγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο σαν βασικός.

Κερδισμένος / Δημήτρης Δημητρίου

Αν στο 47’ του αγώνα ο Καλτσάς έκανε το 3-0, το πιο πιθανό η Ανόρθωση θα έφευγε νικήτρια από το Τσίρειο. Δεν το έκανε όμως γιατί ο Δημητρίου έκανε την επέμβαση του αγώνα απέναντι στην παλιά του ομάδα και λίγα λεπτά μετά ήρθε η μείωση του σκορ. Μόνο και μόνο για τη συγκεκριμένη απόκρουση, ο Δημητρίου είναι στους πρωταγωνιστές του ντέρμπι, καθώς ήταν η πιο καθοριστική φάση του χθεσινού αγώνα.

Πρωταγωνιστής / Video Assistant Referee

Ήταν το πρώτο πολύ σημαντικό παιγνίδι από την ημέρα που υποδεχθήκαμε το VAR, που ήταν καταλυτική η χρήση του. Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Λούκας Σωτηρίου έδωσε πέναλτι στην Ανόρθωση για χέρι το οποίο πήρε πίσω μετά από χρήση του VAR, ενώ το τρίτο τέρμα της ομάδας της Λεμεσού ήρθε από πέναλτι το οποίο δόθηκε μετά από χρήση του συστήματος. Η Ανόρθωση όμως έχει παράπονα για το πέναλτι που δόθηκε, κάνοντας λόγο ότι έγινε λάθος χρήση του VAR και πως δεν υπήρξε παράβαση.