Σπουδαίο διπλό της ΑΕΚ στο Τσίρειο, ξανά στο +4 από ΑΠΟΕΛ

Συνεχίζει στην κορυφή διατηρώντας το +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ που έφυγε με νίκη 3-1 από το Τσίρειο κόντρα στην Καρμιώτισσα.

Η ομάδα της Λάρνακας με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της και 17η συνολικά στο πρωτάθλημα έφθασε τους 53 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ομάδα των Πολεμιδιών έμεινε στους 23 και την 10η θέση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 26’ με τον Γιάκολις να βρίσκει με πλασαριστό σουτ το δοκάρι, για να ανοίξει το σκορ δέκα λεπτά αργότερα (36’) με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου.

Η Καρμιώτισσα πέτυχε να ισοφαρίσει πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44’ ο Ντούρις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά από ασταθή απόκρουση του Πίριτς.

Οι φιλοξενούμενοι… αποκατέστησαν άμεσα την τάξη, μιας και στην πρώτη ευκαιρία του β΄ημιχρόνου, στο 46’ ο Μαλόνε στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του έκανε σουτ πάνω στον Γιάκολις και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Το τελικό 3-1 ήρθε στο 70’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ο Λόπες με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πέρε Πονς με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Καρμιώτισσα (Σ. Αυγουστή): Kνόμπλοχ, Τσέλουτσκα (Καλτσάς 64′), Μαλόνε, Ντούμπια (Κουλιμπαλί 80′), Ελ Αλουχί (Γιουσούφ 80′), Τζανακάκης (Τάντι 15′), Μίκο, Ντούρις , Γκαζτανάγια, Γκράβενμπερχ (Γκρατινάρου 64′), Λουκίλι

ΑΕΚ (Λ. Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ (Κάσας 74′), Ράφα Λόπες, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (Ναούμ 85′), Εγγλέζου (Μίκελ 86′), Νίκολιτς (Σανχούρχο 74′), Γιάκολις (Γκρόμοφ 31′)

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Κώστα Ροβέρτος
AVAR: Δημητριάδης Μάριος