Στα ημιτελικά η Ομόνοια, «ΞΕΡΑΝΕ» το ΑΠΟΕΛ με τέρμα στις καθυστερήσεις!

Τεράστια πρόκριση για την Ομόνοια η οποία σε ένα ματς θρίλερ κατάφερε να ανατρέψει το 2-1 του πρώτου αγώνα και με νίκη με 2-0 πέρασε στους «4» του κυπέλλου!

Στο 12ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια, ενώ ο Μπεζούς με εκτέλεση πέναλτι στο 97΄ έκανε το 2-0 και χάρισε την πρόκριση στην Ομόνοια.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 3ο λεπτό ο Μακέντα πάτησε περιοχή, έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω. Στα πρώτα λεπτά φάνηκε η διάθεση της Ομόνοιας να βάλει πίεση από ψηλά προσπαθώντας να μην αφήσει το ΑΠΟΕΛ να αναπτυχθεί.

Στο 12ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μάθιους! Στο 15ο λεπτό ο Γιούστε έστειλε την μπάλα έξω, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 25ο λεπτό ο Παναγιώτου πρόλαβε την πάσα του Τσεπάκ και έσωσε την Ομόνοια αφού η μπάλα θα έφτανε στον μόνο Μακέντα. Στο 33΄το ΑΠΟΕΛ αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, τέλειωσε την φάση ο Μακέντα, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα παικτών της Ομόνοιας.

Πάντως όσο περνούσε ο χρόνος, η Ομόνοια δεν πίεζε από ψηλά όπως έκανε πριν το γκολ, με αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να κρατά περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί να βρει χώρους για να σκοράρει.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μιλόγεβιτς έριξε στο παιχνίδι τους Σαρφό και Σούσιτς, αφήνοντας έξω τους Νταουσβίλι και Γουίλερ.

Στο 62΄είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Μπέλετς να απομακρύνει σε κόρνερ. 4 λεπτά ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε ένα φάουλ από μεγάλη απόσταση, η μπάλα έσκασε στην περιοχή, κτύπησε στον Κούσουλο και ακολούθως στο δοκάρι!

Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες όταν στο 69΄ο Μακέντα από κοντά έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να κάνει σπουδαία απόκρουση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σαρφό έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά μόλις έξω!

Στο 71΄η Ομόνοια έχασε τους Μπασιρού και Ανσαριφάρντ με αναγκαστικές αλλαγές με τους Χαραλάμπους και Κακουλλή να περνούν στις θέσεις τους.

Στο 75΄το ΑΠΟΕΛ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία όταν ο Κβιλιτάια κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα μόλις έξω. 3 λεπτά μετά ο Ντάλσιο εκτέλεσε ένα φάουλ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 79΄ Μπεζούς και Ζαχαρίου πέρασαν στην θέση των Μπεσεντίν και Παπουλή.

Στο 89΄ο Ζαχαρίου έκανε ένα σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στην Ομόνοια για χέρι του Ντβάλι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεζούς ο οποίος ευστόχησε και ουσιαστικά χάρισε την πρόκριση στην Ομόνοια.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ (46′ Σούσιτς), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46′ Σαρφό), Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (54′ Κβιλιτάια), Μακέντα.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου, Γιούστε, Κίτσος, Koύσουλος, Μπασιρού (72′ Χαραλάμπους), Λοΐζου (90’+9 Μίλετιτς), Παπουλής (79′ Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (71′ Ανσαριφάρντ), Μπεσεντίν (79′ Μπεζούς).

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Κοσταντίνοφ / Koύσουλος, Mπεσεντίν, Mπεζούς, Φαμπιάνο.

Διαιτητής: Marchetti Matteo
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Nasca Luigi