Τεράστιο διπλό η ΕΝΠ επί του Ολυμπιακού με ανατροπή

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα η ΕΝΠ στη Λευκωσία επί του Ολυμπιακού με 2-1, στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή στην επανάληψη.

Με τη νίκη αυτή η ΕΝΠ που βρίσκεται στην 11η θέση πήγε στους 17 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός είναι μία θέση πιο κάτω με 13 βαθμούς.

Ο αγώνας

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη ευκαιρία στο παιγνίδι στο 9΄ όταν τη σέντρα-σουτ του Χαραλάμπους, απόκρουσε ο Κόστιτς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν ξανά, με τον Σλόγκαρ στο 13’  ναυποδέχεται την πάσα, να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ αλλά να αποκρούει ο Κόστιτς.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά την ΕΝΠ να απειλήσει. Ο Μέιρα έκανε την ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έδωσε στον Ντιαβαρά ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Μετά το πρώτο 15λεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, όμως στο 30’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη πραγματικά σπουδαία φάση στο παιγνίδι για ένα τέρμα. Ο Ντιαβαρά έδωσε την κάθετη πάσα στον Ρουσιά, μόνος απέναντι στον Μολ έκανε το πλασέ αλλά έβγαλε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το μηδέν, ο Ολυμπιακός από μία στατική φάση άνοιξε το σκορ. Στο 44’ ο Ιωάννου εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, και ο Έσελινγκ με πολύ ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η ΕΝΠ μπήκε με επιθετική διάθεση στην επανάληψη και μόλις στο 50’ έφερε το παιγνίδι στα ίσα! Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδιωξε καλά, η μπάλα έφθασε στον Βούκσεβιτς ο οποίος με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για την ομάδα του!

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του φάση στην επανάληψη στο 59’, όταν ο Γιακουμάκης μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και πέρασε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μπάρτι πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Ο Κχαλίλι στο 65’ προσπάθησε να σκοράρει με μακρινή εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κόστιτς έβγαλε σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ξανά ο Μπάρτι πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ με σπουδαία απόκρουσε κράτησε το 1-1.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο επόμενο αμέσως λεπτό έγινε η σέντρα από τον Γεβρέμοβιτς από τα αριστερά και μα πολύ ωραία κεφαλιά ο Βουκσένοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ την ΕΝΠ!

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με την ΕΝΠ να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της 2-1.

Στο 89’ είχαμε τη μπαλιά από τον Ιωάννου, έγινε η κεφαλιά από τον Χέντρικς αλλά δεν είχε αρκετή δύναμη με τον Κόστιτς να αποκρούει.

Μέχρι το τέλος και παρά την έντονη πίεση που έβαλε ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε κάτι, με την ΕΝΠ να φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Λευκωσία.

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρτι, Κα (79’ Χέντρικς), Έσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ (71’ Ενόχ), Γιακουμάκης, Νάνι (71’ Σάλι), Κυριάκου, Χαραλάμπους (56’ Κχαλίλι), Αλσέους.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσία (46’ Τζιαβέ), Ντα Σίλβα, Λουσέρο (81’ Κατσιαρής), Ρουσιάς (73’ Έχμαν), Ντιαβαρά (64’ Βουκσένοβιτς), Μέιρα (81’ Μορέιρα), Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς.

Κίτρινες: Σλόγκαρ, Αλσέους, Σάλι / Ντρέκσα, Βουκσένοβιτς, Κόστιτς

Κόκκινες: – / –

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος: Σολωμού Δημήτρης