Moυντιάλ 1974: Το πέναλτι των Ολλανδών πριν καν… μπουν στο γήπεδο οι ομάδες και η ανατροπή που χάρισε στη Δυτική Γερμανία το τρόπαιο

7 Ιουλίου 1974: Η Ολλανδία του Γιόχαν Κρόιφ μπαίνει με το… μαχαίρι στα δόντια στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου απέναντι στη Δυτική Γερμανία. Τα «πάντσερ» απλώς παρακολουθούν τους «οράνιε» να κυκλοφορούν τη μπάλα και την αγγίζουν για πρώτη φορά, τη στιγμή που ο Σεπ Μάιερ τη μαζεύει από τα δίχτυα του, μετά το γκολ του Γιόχαν Νέεσκενς.

Υπάρχουν στιγμές, που το ποδόσφαιρο, παίζει τα πιο άσχημα παιχνίδια, αποδεικνύοντας πως η ομορφιά του, εξαρτάται ορισμένες φορές και από το πόσο «άδικο» άθλημα μπορεί να γίνει.

Η θεωρία αυτή μετουσιώθηκε σε πράξη, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1974, στο Μόναχο, μεταξύ της Δυτικής Γερμανίας και της Ολλανδίας.

Τα «πάντσερ», με τον Φράντς Μπεκενμπάουερ, τον Γκέρντ Μίλερ και τον Πολ Μπράιτνερ, στην ενδεκάδα τους, ήθελαν να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου για δεύτερη φορά στην ιστορία τους

Αντίπαλος τους, οι «οράνιε», του Γιόχαν Νέεσκενς, του Πιέτ Κάιζερ και του θρυλικού Γιόχαν Κρόιφ, οι οποίοι μετά τη δυναστεία που είχαν δημιουργήσει από το 1971 έως και το 1973 με τον Άγιαξ, αποσκοπούσαν στο να κατακτήσουν τον κόσμο με την εθνική τους ομάδα.

Ο τρόπος με τον οποίο ξεκίνησε ο τελικός, θύμιζε… ηλεκτρονικό παιχνίδι. Στη σέντρα η Ολλανδία, που με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας και κινήσεις στο χορτάρι προσπαθεί, να «τραβήξει» τους Γερμανούς, ώστε να πιέσουν ψηλά. Ένα λεπτό και 15 πάσες αργότερα, ο Γιόχαν Κρόιφ, βρίσκεται στην περιοχή της Δυτικής Γερμανίας όπου και ανατρέπεται από τον Μπέρτι Φόγκτς, κερδίζοντας πέναλτι.

Ήταν η στιγμή, που οι παίκτες της Δυτικής Γερμανίας «παρέλυσαν», όπως δήλωναν αργότερα και οι ίδιοι, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Νέεσκενς, πραγματοποιώντας την πρώτη τους επαφή με την μπάλα, για να την μαζέψουν από τα δίχτυα του τερματοφύλακα τους, Σεπ Μάιερ.

Ένας καμβάς ζωγραφικής, μόλις είχε αποκτήσει πορτοκαλί χρώμα και περίμενε απλώς τις τελευταίες πινελιές, για να επιβεβαιώσει, ότι η Ολλανδία, ήταν έτοιμη να κατακτήσει για πρώτη φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ωστόσο, αυτό δεν έγινε ποτέ, καθώς η Δυτική Γερμανία, ξεπέρασε το σοκ του γρήγορου 1-0 και πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψε το σκορ, χάρη στα γκολ του Πολ Μπράιτνερ με πέναλτι στο 26’ και του Γκέρντ Μίλερ, με υπέροχο πλασέ στο 43’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τίποτα δεν άλλαξε παρά τις χαμένες ευκαιρίες των «οράνιε» και έτσι ο Φράντς Μπεκενμπάουερ, σήκωσε στον ουρανό του Μονάχου, το δεύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο στην ιστορία της Δυτικής Γερμανίας, ταπεινώνοντας, τον Κρόιφ και την Ολλανδία, που έμειναν στην ιστορία σαν την καλύτερη ομάδα που δεν κατέκτησε ποτέ Μουντιάλ.