Τρίτη νίκη και έκλεισε θέση για τον τελικό η ΑΕΚ

Την πρόκριση για την τελική φάση των πλέι-οφ, εξασφάλισε απόψε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία στον τρίτο αγώνα για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ της ΟΠΑΠ Basket League και στο ζευγάρι των θέσεων 2 & 3, κέρδισε την Ανόρθωση με 90-72 και έτσι, με σκορ νικών 3-0, πήρε το πρώτο εισιτήριο.

Η ΑΕΚ δίνει το παρών στην τελική φάση για 10η συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο, κάτι που αποτελεί και νέο ρεκόρ μετά από το αποψινό παιχνίδι, στο οποίο είχε για κορυφαίο τον Ιάκωβο Παντελή (19 πόντοι, 3/4 βολές, 6/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, ριμπάουντ)

Με προβάδισμα για την ΑΕΚ (9-3) ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την ομάδα της Λάρνακας να συντηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα στα αρχικά χρονικά σημεία, αλλά στη συνέχεια, η Ανόρθωση βρήκε τρόπο αντίδρασης, για να παραμείνει κοντά στο σκορ, αλλά στο 9`, η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα με +9 (22-13) ενώ στο 10`, η Ανόρθωση μείωσε σε 22-17.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η ομάδα της Αμμοχώστου, ισοφάρισε σε 26-26, αλλά χάριν στις πρωτοβουλίες των Brown, Hunt, η ΑΕΚ απέκτησε και πάλι το προβάδισμα και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στο εκτελεστικό κομμάτι, κατάφερε με το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθεί με 45-38.

Συνεχές το προβάδισμα για τη γηπεδούχο κατά την 3η περίοδο, καθώς η ομάδα της Λάρνακας φάνηκε βελτιωμένη στο ανασταλτικό κομμάτι, κάτι που περιόρισε το σκοράρισμα από πλευράς Ανόρθωσης, που ωστόσο παρέμενε κοντά στο σκορ, αλλά στο 28`, η διαφορά για τη γηπεδούχο έφθασε στους 14 πόντους (63-49). Στο 30`, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 69-57.

Η ομάδα της Λάρνακας διατηρούσε ένα συνεχόμενο προβάδισμα πάνω από τους 10 πόντους και στις αρχές της 4ης περιόδου και πλέον, είχε και το χρονόμετρο με το μέρος της. Μετά το 35`, το σκηνικό, γινόταν όλο και πιο ξεκάθαρο, μιας και η Ανόρθωση είχε να αντιμετωπίσει και αρκετά προβλήματα με τα φάουλ.

Στο 37`, η τιμή της διαφοράς έφθασε στους 21 πόντους (87-66) με την ΑΕΚ να φθάνει στη νίκη κερδίζοντας με τελικό σκορ 90-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 45-38, 69-57, 90-72.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Brown 22, Χριστοδούλου 8 (1), Hunt 9, Παντελή 19 (4), Greesham 14, Hollingsworth 4, Σιζόπουλος 4 (1), Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος 5 (1), Μαντοβάνης 5 (1),

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Freeman 17 (1), Βάρσος 2, Sanadze 17 (2), Davis 25 (2), Μαυρομμάτης, Ελευθερίου 6 (2), Κωνσταντίνου, Νοταρίδης, Τομπάζος, Βύρωνος, Αντωνίου 3 (1), Μουόσα 2.