Πήρε διπλό επί του Παρνασσού και την πρωτοπορία η Sabbianco Aνόρθωση

Η Sabbianco Aνόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, κερδίζοντας εκτός έδρας με 35-33 (ημίχρονο 19-17) τον Παρνασσό κι έτσι πέρασε πρώτη στη βαθμολογία.

Πλέον, οι δυο ομάδες έχουν από μία νίκη μέχρις στιγμής στη σεζόν (άλλος ένας αγώνας είχε λήξει ισόπαλος), με άλλο ένα παιχνίδι να απομένει μεταξύ τους, στην έδρα της Ανόρθωσης, πριν από τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του α' ημιχρόνου το οποίο έκλεισαν μπροστά με 19-17. Ο Παρνασσός γύρισε το ματς και κράτησε προβάδισμα ενός γκολ στο β' ημίχρονο με την ομάδα της Αμμοχώστου να περνάει ξανά μπροστά με δύο γκολ του Παπακυπριανού σε δύο διαφορετικά σημεία: 32-31 στο 54' και 33-32 στο 57 39;.

Η ομάδα του Στροβόλου ισοφάρισε εκ νέου 33-33 αλλά η Ανόρθωση πέτυχε τα δύο τελευταία γκολ και σκαρφάλωσε για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν στην κορυφή της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας τον Παρνασσό στην πρώτη του ήττα.

Για τους νικητές εφτά γκολ σημείωσαν οι Leonard Axel και Τζούρο Μούγιτς, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν από πλευράς του Παρνασσού ο Petar Draskic που σκόραρε έντεκα φορές.

Παρνασσός (Σάββας Ζωγράφου): Ππουμος, Ταρτίος, Γουργουμης, Παρασκευά 5, Δημοσθένους, Τορνικίδης, Χατζηδάκης 4, Στουμπής, Χάιντουκ 6, Λάσκος, Χατζησάββας, Καρκάλατος 1, Draskic 11, Cristesen 3, Νάκος, Valetin 3

Sabbianco Ανόρθωση (Mάριος Ευσταθιάδης): Μιχαηλίδης, Μωραΐτης 3, Λεωνίδου, Ι. Αργυρού 2, Jovanovski, Axel 7, Durkovic, Σεϊρεκίδης 5, Χ. Αργυρού 2, Τοτος 4, Παπακυπριανού 4, Καϊμακάμης, Μιμίκος 1, Σαμαράς, Μούγιτς 7, Φέσιας