Μέγας είσαι Αλκαράθ! Ο Ισπανός εκθρόνισε τον Τζόκοβιτς και έγινε ο νέος βασιλιάς του Wimbledon!

Να μην τέλειωνε ποτέ. Ο Κάρλος Αλκαράθ, το νέο λαμπρό αστέρι του παγκόσμιου τένις, κέρδισε στον τελικό του Wimbledon, τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον εκθρόνισε από το θρόνο και έγινε ο νέος βασιλιάς του μυθικού αυτού τουρνουά.

Τέσσερις σερί κατακτήσεις και εφτά συνολικά στο κορυφαίο Γκραν Σλαμ μετρούσε ο θρύλος του τένις, όμως, υπέκυψε στον άνθρωπο που θα αμφισβητήσει όσο κανείς άλλος, την κορυφαία τριάδα του 21ου αιώνα και ενδεχομένως στην ιστορία του αθλήματος. Αν και πάρα πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο, ο Ισπανός είναι ο μοναδικός από τη νέα γενιά που δείχνει ότι μπορεί να αμφισβητήσει τους Τζόκοβιτς, Ναδάλ και Φέντερερ.

Ο Αλκαράθ κέρδισε με ανατροπή το Wimbledon. Έχασε το πρώτο σετ, το γύρισε σε 2-1, ο Νόλε ισοφάρισε και μπήκε στο τελευταίο σετ με τη ψυχολογία με το μέρος του, όμως, η κούραση λόγω ηλικίας σε συνδυασμό της δίψας και του ενθουσιασμού του νεαρού και εντυπωσιακού Ισπανού, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, με τον τελευταίο να σηκώνει στον ουρανό της Αγγλίας το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο αγώνας

Μόλις στα 20 του χρόνια, ο Καρλίτος όρθωσε ανάστημα κόντρα στον… μόνιμο πρωταθλητή και πήρε σπουδαία νίκη με 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4, μετά από δραματικό αγώνα 4 ωρών και 42 λεπτών! Έκοψε, έτσι, τον δρόμο του 36χρονου Σέρβου προς τον 24ο major τίτλο του, αλλά και προς το ιστορικό Calendar Slam, κρατώντας παράλληλα το Νο.1 του κόσμου.

O Nόλε έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο σετ κόντρα σε έναν εκτός κλίματος ο Κάρλος, που έδειχνε να βρίσκεται σε απόγνωση, μη μπορώντας να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο.

Σιγά-σιγά, όμως, αυτό άρχιζε να αλλάζει και μετά από ένα κλειστό δεύτερο σετ, όπου ο νεαρός τενίστας έβαλε φρένο στο σερί των 15 κερδισμένων τάι μπρέικ του Νόλε σε Grand Slam, ο Αλκαράθ μπήκε ξεκάθαρα στη θέση του οδηγού, παίρνοντας πανηγυρικά και το τρίτο σετ.

Παρότι φαινόταν ότι είχε μείνει από ενέργεια και ιδέες, βγάζοντας μέτρια χτυπήματα και από τις δύο πλευρές, ο Νόλε κατάφερε να φέρει το ματς ίσα και να οδηγηθεί η δραματική αναμέτρηση σε πέμπτο σετ, έχοντας και το μομέντουμ.

Έχασε, ωστόσο, έναν δικό του πόντο στο μπρέικ πόιντ που είχε στο δεύτερο γκέιμ και στη συνέχεια δέχτηκε εκείνος το πιο καθοριστικό μπρέικ του αγώνα, καθώς ήταν αυτό που τον «καταδίκασε» στην πρώτη ήττα του μετά από σερί 34 επιτυχιών στο All England Club. Ήταν και η πρώτη ήττα του στο Centre Court μετά το 2013, όταν ο θεατής του σημερινού αγώνα Άντι Μάρεϊ κατέκτησε τον δεύτερο Grand Slam τίτλο του.