Ο Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή κόντρα στον Τόμπσον και βρέθηκε στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Australian Open, με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί με 3-1 σετ του Τζόρνταν Τόμπσον και να τσεκάρει το εισιτήριό του για την επόμενη φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Λούκα Βαν Ας.

Η ιστορία επαναλήφθηκε για τον Στέφανο Τσιτσιπά! Μετά από την επικράτησή του στην πρεμιέρα του Australian Open επί του Ζιζού Μπεργκς όπου βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ και να κάνει ανατροπή, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το ίδιο και στη δεύτερη δοκιμασία του στο πρώτο μεγάλο Grand Slam του 2024.

Ο Ντάριους Τόμπσον μπήκε δυνατά στο κορτ και πήρε το πρώτο σετ, όμως ο Τσιτσιπάς διατήρησε την αυτοσυγκέντρωσή και πήρε τα τρία επόμενα, για να φτάσει σε μία δύσκολη νίκη με 4-6, 7-6(6), 6-2, 7-6(4) μέσα σε 3 ώρες και 37 λεπτά και να κλείσει θέση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης για έκτη διαδοχική σεζόν, όπου θα βρει απέναντί του τον Γάλλο, Λούκα Βαν Ας.

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το τέταρτο ραντεβού μεταξύ των δύο αθλητών, με τον Τσιτσιπά να κάνει το 3-1 στις νίκες απέναντι στον Τόμπσον και το «2 στα 2» όσον αφορά σε αγώνες τους για Grand Slams (είχε επιβληθεί και στον 2ο γύρο του Wimbledon το 2022).

Τζόρνταν Τόμπσον και Στέφανος Τσιτσιπάς έψαχναν τα πατήματά τους στο πρώτο σετ, με τον Αυστραλό να κάνει ένα καλό τελείωμα στα τελευταία games και να κάνει το 1-0 στα σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Τόμπσον έβαλε και πάλι δύσκολα στον Έλληνα τενίστα, ο οποίος είδε το υπέρ του 6-3 να μετατρέπεται σε 6-6 από τον Αυστραλό, ο οποίος προσέθεσε άγχος στον Έλληνα τενίστα. Ο Τσιτσιπάς άντεξε στην πίεση και ισοφάρισε 1-1 στα σετ με 8-6 στα games.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανέβασε στροφές στο τρίτο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 4-0 και κατέκτησε τελικώς με 6-2 για να κάνει το 2-1 και να μπει σε θέση ισχύος αναφορικά με την υπόθεση νίκη.

Στο τέταρτο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το break στο πέμπτο game και έφτασε να προηγείται με 5-3, όμως ο Τόμπσον έκανε στη συνέχεια μία επική αντεπίθεση, που περιελάμβανε και σπάσιμο σερβίς, για να πάρει τρία διαδοχικά games και να κάνει το 6-5.

Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε στριμωγμένος στα σχοινιά όμως στο καθοριστικό 12ο game (κράτησε 14 λεπτά και είχε απίστευτη αγωνία) έδειξε τη στόφα μεγάλου παίκτη που διαθέτει: αρχικά βγήκε νικητής και οδήγησε το σετ σε τάι μπρέικ και εκεί ήταν κάτι παραπάνω από αποφασιστικός, για να λυγίσει τον αντίπαλό του και να σφραγίσει το εισιτήριο για τους «32» του Australian Open με την 23η νίκη του συνολικά στο τουρνουά.

Πηγή: Sport24.gr