Χαμογέλασε στη «ρώσικη ρουλέτα» και πήρε την πρόκριση για την 8αδα η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου, κερδίζοντας στην διαδικασία των πέναλτι την ΕΝΠ με 4-3.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0, όπως και η ημίωρη παράταση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με λίγες καλές προϋποθέσεις από τις δύο ομάδες.

Η Ανόρθωση είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η ΕΝΠ κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές προσπάθειες της «Κυρίας».

Στο 11ο λεπτό είχαμε μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Μέιρα έκανε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δεξί δοκάρι.

Μετά το δοκάρι η «Κυρία» είχε την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες καλές φάσεις, αλλά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Η μία ήταν στο 14’ με τον Χριστοφή, ο οποίος μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Και η άλλη καλή στιγμή, ήταν στο 29’ όταν ο Ιωάννου έκανε το σουτ, αλλά ο Παναγιώτου έδιωξε σε κόρνερ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παρόμοια η εικόνα και στην επανάληψη. Με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και να αυξάνει την πίεση της προς την εστία της ΕΝΠ.

Είχε περισσότερες ευκαιρίες, σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 48’ ο Σάμπο έκανε ένα σουτ, το οποίο έφυγε έξω.

Ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Τεχέρα έκανε την μπαλιά, ο Χριστοφή κατέβασε από πλάγια αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και έφυγε άουτ.

Στο 64ο λεπτό ήταν η πιο μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε στην περιοχή, ο Χριστοφή έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στον Ντα Σίλβα και φεύγει σε κόρνερ

Η τελευταία φάση δημιουργήθηκε στο 86’ όταν ο Τεχέρα εκτέλεσε το φάουλ, ο Αμπαρτζουμιάν πήρε την κεφαλιά, όμως μάζεψε ο Παναγιώτου.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: Πιο καλά μπήκε στην παράταση η Ανόρθωση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Αντονίν Κορτές να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση για το πρώτο μέρος της παράτασης. Είχαμε κάποιες καλές προϋποθέσεις, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης ήταν η ίδια. Έγιναν κάποια σουτ, τα οποία ήταν άστοχα. Βασικά, οι δύο ομάδες, ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ, έτσι το παιχνίδι φυσιολογικά πήγε στην διαδικασία των πέναλτι.