Κερδισμένοι και χαμένοι από το Ανόρθωση-Εθνικός

Για 88 λεπτά ήταν εύκολο. Χρειάζεται όμως μόλις μία φάση στο ποδόσφαιρο για να αλλάξει η ροή ενός αγώνα, και αυτό ακριβώς έγινε απόψε στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Τα πρώτα 88 λεπτά ήταν εύκολα είπαμε. Τα υπόλοιπα 5, μαζί με το χρόνο καθυστερήσεων, τα λες και ψυχοφθόρα.

Αγχώθηκαν οι παίχτες της Ανόρθωση ότι μπορεί να έρθει μία γκέλα από το πουθενά και έδιωχναν τυφλά τη μπάλα σε περιπτώσεις.

Παρόλα αυτά όμως, το ζητούμενο που ήταν η νίκη ήρθε, η Ανόρθωση βρέθηκε ξανά στην κορυφή στην ισοβαθμία με την Ομόνοια, και τώρα πάει στην Αρένα για το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Από την άλλη, ο Εθνικός δεν απείλησε ιδιαίτερα, είχε παθητικό ρόλο στο παιγνίδι και επιθετικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει.

Ήταν τυχερός στα δοκάρια και με ένα ξερό σουτ του Χριστοφή μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του κέρδους, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει στα 5 λεπτά που απέμεναν.

Πάμε λοιπόν να δούμε τους κερδισμένους και τους αγώνες του αγώνα στη Λάρνακα.

Κερδισμένος / Ρούμπεν Ράγιος

Ο MVP του πρωταθλήματος μέχρι τώρα, και σήμερα ήταν καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του. Πέτυχε και τα δύο τέρματα της Ανόρθωσης, έφθασε τα 10 στο πρωτάθλημα, και συνεχίζει την χρονιά-όνειρο. Βγήκε εκτός αγώνα στην επανάληψη για να πάρει ανάσες και να τον προστατέψει ο Τιμούρ λόγω του τραυματισμού του το προηγούμενο διάστημα. Μία τυπική μέρα στη δουλειά για τον Ισπανό.

Χαμένος / Τορνίκε Οκριασβίλι

Ήταν καλός και ο Γεωργιανός. Αλλά τον έχουμε στους… χαμένους του αγώνα για το λόγο ότι ήταν άτυχος στις δύο φάσεις όπου βρήκε συνολικά… τρία δοκάρια. Έπαιρνε μπάλα από αριστερά και έκανε διαγώνιες κινήσεις στην περιοχή ο Τορνίκε, έδειξε ξανά ότι ξέρει καντάρια μπάλας αλλά δεν είχε το ζητούμενο που ήταν το τέρμα. Αν κάποιο από τα δύο του σουτ γινόταν… 3-0, τότε δεν θα αγχωνόταν καθόλου στο τέλος του αγώνα η ομάδα του. Οι χαμένες του ευκαιρίες παραλίγο να στοιχήσουν.

Χαμένος / Ιμπραήμ Κονέ

Δεν ήταν βασικός στο παιγνίδι, πέρασε μέσα στην επανάληψη. Όποτε πήρε μπάλα όμως δεν ήταν απειλητικός ενώ κατέστρεψε αρκετές επιθέσεις του Εθνικού. Είχε μάλιστα και σουτ όπου η μπάλα πέρασε… πλάγιο! Κακή εμφάνιση από τον Κονέ, καμία σχέση με τις εμφανίσεις του το προηγούμενο διάστημα όπου ξεχώρισε.

Κερδισμένος / Ο διαιτητής

Ήσυχο, πολύ ήσυχο βράδυ για το διαιτητή του αγώνα Κυριάκο Χριστοδούλου. Σωστό το πέναλτι που έδωσε, σωστά τα πέναλτι που δεν έδωσε σε Κοφί και Κονέ. Έδειξε κίτρινες εκεί που έπρεπε και άφησε το παιγνίδι να κυλήσει σε γρήγορο ρυθμό. Μπορεί το Ανόρθωση-Εθνικός να μην ήταν παιγνίδι υψηλού κινδύνου, αλλά μπορώ να σας γράψω για 10 περιπτώσεις τέτοιων παιγνιδιών που τα έκαναν μαντάρα οι διαιτητές μας φέτος.

Χαμένος / Νίκα Κατσαράβα

Γράψαμε πριν το παιγνίδι, ότι το τελευταίο διάστημα η πρώτη επιλογή του Τιμούρ Κετσπάγια για την κορυφή της επίθεσης είναι ο Νίκα Κατσαράβα. Λοιπόν απόψε, δεν το δικαιολόγησε ο Γεωργιανός. Είχε λάθος επιλογές σε αρκετές περιπτώσεις και μπορούσε να είχε καλύτερες επιλογές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα μία φάση στην επανάληψη όπου ενώ βρισκόταν μέσα στην περιοχή αλλά σχεδόν στην πλάγια γραμμή, αντί να κοιτάξει για πάσα προσπάθησε με κάποιο τρόπο να… περάσει μέσα από τον αντίπαλό του, και στο τέλος να χάσει τη μπάλα. Συγνώμη Νίκα, αλλά ο μόνος που μπορούσε να το κάνει αυτό ήταν ο Αντριάνο της Ίντερ στο PRO EVOLUTION SOCCER.