«Η Μπάγερν δεν έχει κερδίσει σε 10 παιχνίδια και ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε ο Άρης»

Μετά τη νίκη του Άρη επί του Απόλλωνα (1-0) ο Αλεξέι Σπιλέφσκι δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου τα ακόλουθα:

«Ένα πραγματικό ντέρμπι, απίστευτη ατμόσφαιρα, μπορούσαμε να τη νιώσουμε από το πρώτο λεπτό, έτσι πρέπει να είναι το ποδόσφαιρο.

Ξέραμε ότι με τον νέο προπονητή ο Απόλλωνας θα είχε αλλαγές, αλλάξαμε κι εμείς κάποια πράγματα, αλλά οι δικές μας αλλαγές δεν δούλεψαν τόσο καλά. Δεν κάναμε το δικό μας παιχνίδι, παίζαμε με μεγάλες μπαλιές, ο Απόλλωνας με περισσότερη ένταση, υποφέραμε στο πρώτο ημίωρο και μετά αρχίσαμε να παίζουμε πιο γενναία. Μετά το ημίχρονο είπα να αφήσουν το φόβο στα αποδυτήρια και να δείξουμε το καλό πρόσωπο του Άρη, αφού ο Απόλλωνας δεν θα είχε τις ίδιες δυνάμεις, ενώ οι παίκτες μας έχουν απίστευτη φυσική κατάσταση.

Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και άλλα τέρματα μετά το 1-0. Πήραμε μια σημαντική νίκη. Έχω μια φανταστική  ομάδα, οι παίκτες τα έδωσαν όλα. Μία από τις καλύτερες ομάδες που έχω προπονήσει, ευχαριστώ και τους οπαδούς μας, είναι φανταστικοί. Συνεχίζουμε, μένουμε ταπεινοί, δεν αρχίζουμε να ονειρευόμαστε, μένουν επτά παιχνίδια, κοιτάμε την Ομόνοια.

Δεν είδα μεγάλες ευκαιρίες από τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν δικό μας λάθος που τον φοβηθήκαμε, εμείς έπρεπε να είχαμε σκοράρει περισσότερο με τις ευκαιρίες μας στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο κόσμος κοιτάζει μόνο το αποτέλεσμα, αν κερδίζεις, όλα είναι σπουδαία, αν όχι… Είχαμε και οκτώ παιχνίδια δίχως νίκη, η Μπάγερν δεν έχει κερδίσει σε 10 παιχνίδια και ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε ο Άρης, είχαμε ν’ αντιμετωπίσουμε τον εν ενεργεία πρωταθλητή. Σκεφτείτε απλώς πού ήταν ο Άρης πριν δύο χρόνια. Θα έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στη Λευκωσία, πιστέψτε με».