Έκανε το «θαύμα» της η Ομόνοια 29Μ – Πέταξε τη Δόξα εκτός κυπέλλου!

Ιστορική πρόκριση στο β’ γύρο του κυπέλλου πέτυχε η Ομόνοια 29Μ που κέρδισε τη Δόξα στην Περιστερώνα με 1-0 χάρη στο τέρμα του αρχηγού Γαβριηλίδη στο 76′ με κεφαλιά. Η πρωτοπόρος στη Β’ κατηγορία πανηγύρισε για πρώτη φορά πρόκριση στο κύπελλο Coca Cola Α’ και Β’ κατηγορίας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το μυαλό στην άμυνα και τη διατήρηση του μηδέν μπήκαν στο παιχνίδι οι δυο ομάδες, γεγονός που οι λιγοστοί φίλαθλοι που το παρακολούθησαν να βλέπουν την μπάλα απλά να κυκλοφορεί στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 27′ όταν ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά ο Αντωνίου έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του ο Μέχασεπ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, αφού χρησιμοποιηθηκε το χέρι.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και η τελευταία στο ημίχρονο. Στο 32ο λεπτό ο Βρίκκης έκανε το μακρινό φαλτσαριστό σουτ, όμως, ο τερματοφύλακας της Δόξας με υπερένταση απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ακολούθως απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Η πρώτη τελική για τη Δόξα σημειώθηκε στο 61′ όταν ο Γκλεόφιλο έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Στρέζος δεν είχε κανένα πρόβλημα να αποκρούσει την μπάλα. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 64′ ο Παττίχης από καλή θέση, έκανε το γυριστό, όμως, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Αντωνίου.

Η Ομόνοια 29Μ συνέχισε να ήταν πιο επικίνδυνη και στο 76′ ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο 80′ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πική, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Δόξα είχε τη φάση στο 96΄με τον Τρούγιτς να ισοφαρίσει και να στείλει την πρόκριση στην παράταση, ο Στρέζος απέκρουσε και η Ομόνοια 29Μ πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις

Δόξα: Αντωνίου, Γκλεόφιλο (74′ Τρούγιτς ), Σκόκλουντ, Αλσέους (46′ Αντωνιάδης), Σετσέροβιτς (65′ Πάντις), Μοχάμεντ (65′ Ασάντε), Στυλιανού (46′ Βελκόφσκι), Αντουί, Κυριάκου Β, Κυριάκου Χ, Πούριτς.

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κυριάκου Π., Πάντις, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Ασάντε.

Ομόνοια 29Μ: Στρέζος, Κονομής (46′ Ιωάννου), Φοινίρης, Γαβριηλίδης, Παττίχης (80′ Κουμής), Βρίκκης, Ανδρέου, Σιαθάς (70′ Βασιλείου), Σωτηρίου (58′ Φιάκας), Παύλου, Μεχασέπ (58′ Πικής).

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Στεφάνου, Ιωάννου, Αλαμπρίτης, Κουμής, Αρτεμίου, Χοιρομερίδης, Πικής, Φιάκας, Κιλίλης, Βασιλείου.

Κίτρινες: Στυλιανού, Σκόκλουντ, Χ. Κυριάκου / Παττίχης, Βρίκκης, Φοινίρης