Έβαλε φωτιά η Σαλαμίνα/ Άλωσε την Περιστερώνα και έβαλε σε μπελάδες τη Δόξα

Η Δόξα φιλοξενεί τη Νέα Σαλαμίνα σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Με το παιχνίδι ανάμεσα στη Δόξα και τη Νέα Σαλαμίνα συνεχίστηκε την Τρίτη (23/05) η 13η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA, με την ομάδα του Χριστοδούλου να επικρατεί με 1-0 με γκολ του Σαλαλίχ στο 84΄. Κορυφαίος της ομάδας της Αμμοχώστου ο Τάσος Κίσσας που… κατέβασε ρολά, μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Σαντίκ, που έχασε πέναλτι στους χρόνους των καθυστερήσεων.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κατά πολύ καλύτερη η Δόξα στο πρώτο μέρος δημιούργησε κι έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 6΄ ο Κίσσας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ασάντε μέσα από την περιοχή, ενώ στο 20΄, μετά από το σουτ του Μπένι μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε έξω.

Στο 32΄, ο Κίσσας σταμάτησε το σουτ του Τρούγιτς και ακολούθως το σουτ του Μπένι πέρασε έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο κήπερ της ομάδας του Χριστοδούλου σταμάτησε και πάλι προσπάθεια του Τρούγιτς.

Το ίδιο έπραξε ο Κύπριος πορτιέρε και στο 45+1΄ και στην εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς, διατηρώντας έτσι το μηδέν παθητικό.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος, καταγράφηκαν ελάχιστες φάσεις και όλα όσα έγιναν ήταν μετά το 80΄, αφού η φιλοξενούμενη παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το τι είχε παρουσιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Στο 82΄ ο Σισκόφσκι απέκρουσε το σουτ του Φλοριάν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαλαλίχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας, κάνοντας το 0-1.

Η γηπεδούχος προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά και πάλι ο Κίσσας δήλωσε παρών, αποκρούοντας το σουτ του Καραμανώλη μέσα από την περιοχή στο 90+2΄.

Δύο λεπτά αργότερα και μετά από παρέμβαση του VAR υποδείχθηκε πέναλτι για ανατροπή του Τιτζανί από τον Μαργκάσα, μετά από παρέμβαση από το VAR. όμως η εκτέλεση του Σαντίκ… έφυγε έξω, με αποτέλεσμα τίποτα να μην διαφοροποιηθεί.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (Ασαμόα 65′), Ίλιτς (Τιτζανί 65′), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού (Μέσκα 89′), Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Μάτζεκ, Κουμουρής, Κλίμοβιτς (Ντιακιτέ 46′), Φράγκος (Μαργκάσα 67′), Μποτεάκ (Σάλαλιχ 77′), Ντορεγκαράι (Τολμές 30’) Λέουκο, Οφόρι (Καρλίτος 67′)