Επιβλήθηκε του Απόλλωνα και «κλείδωσε» εξάδα η Ανόρθωση!

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για την Ανόρθωση και στο κατάλληλο χρονικό σημείο. Κέρδισε εντός έδρας τον Απόλλωνα με 2-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και… σφράγισε το εισιτήριο για το πρώτο γκρουπ του βαθμολογικού πίνακα. Παρότι αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κάργα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 34΄, με γκολ των Καστέλ στο 45+1΄ και Τσίκο στο 90+1΄ πήρε μία πανάξια νίκη. Με δέκα παίκτες τελείωσε τον αγώνα και η ομάδα της Λεμεσού λόγω αποβολής του Μπρούνο Σάντος στις καθυστερήσεις με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ανοικτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν από νωρίς το γκολ. Αρχικά, «απείλησε» ο Απόλλωνας με τον Πέδρο Μάρκες μόλις στο 2΄, με το σουτ του Πορτογάλου από καλή θέση να «φεύγει» άουτ, με την Ανόρθωση ν’ «απαντά» δις με τους Τιουνέ στο 5΄ και Φερέιρα στο 10΄, αλλά την κατάληξη να είναι ίδια, με την μπάλα να «φεύγει» έξω.

Η δεύτερη καλή στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού καταγράφηκε στο 19΄, με τον Αρμπολέδα να διώχνει σε κόρνερ το καταπληκτικό σουτ του Βαλμπουενά λίγο έξω από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα έχασε νέα ευκαιρία, όταν το πλασέ του Σαγάλ από το ύψος της περιοχής «έφυγε» άουτ.

Η μπάλα συνέχισε να ανεβοκατεβαίνει και στο 21΄ ήταν η σειρά της ομάδας της Αμμοχώστου για να «αγγίξει» το γκολ, με το Λέουβενμπεργκ να διώχνει το πλασέ του Τσίκο.

Στο 27΄ η «Κυρία» είχε ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά η κεφαλιά του Γκασαμά, μετά από σέντρα του Τεχέρα, κατέληξε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Τιουνέ στο 30΄.

Τέσσερα λεπτά αργότερα καταγράφηκε μία φάση που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στα κυπριακά γήπεδα. Ο Τσίκο σκόραρε στο 34΄κι ενώ ο Σαγάλ ήταν κάτω στο έδαφος, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως είχε προηγηθεί φάουλ. Ο διαιτητής Αλεσάντρο Ντούντιτς κλήθηκε στο on field review και αφού εξέτασε τη φάση ακύρωσε το γκολ και απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κάργα για χτύπημα στο Χιλιανό.

Αντί να πτοηθεί, ωστόσο, από αυτή την εξέλιξη, η γηπεδούχος πείσμωσε και στο 42΄ το σουτ του Τσίκο πέρασε μόλις άουτ, με το φιλοξενούμενο ν’ «απαντά» ένα λεπτό αργότερα, με τον Αρμπολέδα να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Κυριάκου.

Τον τελευταίο… λόγο, όμως, τον είχε η Ανόρθωση και τρία λεπτά αργότερα, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, ήταν εύστοχη κι αποτελεσματική και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από σέντρα του Φερέιρα, ο Μαρμούκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Καστέλ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Γκαγιέγο στο 45+1΄, διαμορφώνοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Απόλλωνας προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να ισοφαρίσει και στο 51΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-1, όταν μετά από σέντρα του Μπακένγκα από δεξιά, ο Μάρκες έκανε την κεφαλιά, με τον Αρμπολέδα να διώχνει και να κρατάει το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 57΄ η ομάδα της Λεμεσού είχε ακόμα μία καλή στιγμή, αλλά και πάλι ο Κολομβιανός κήπερ της αντιπάλου δήλωσε παρών, σταματώντας αυτή τη φορά την κεφαλιά του Μπακένγκα.

Ακολούθως και μέχρι το 90΄, η ομάδα του Ματσίν δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη καλή φάση και να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή, παρότι ο Ισπανός τεχνικός είχε προχωρήσει και σε όλες του τις αλλαγές, ευελπιστώντας ότι θα κατάφερνε να πετύχει κάτι και ο Απόλλωνας να έχει βαθμολογικό όφελος.

Η Ανόρθωση, όμως, είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον Τσίκο, που κρατούσε μπάλα και δημιουργούσε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 90+1΄ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του από τον Εκπολό.

Ο Αγκολέζος ανέλαβε την εκτέλεσή του κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Στο 90+6΄ και στην τελευταία φάση του αγώνα αποβλήθηκε και ο Μπρούνο Σάντος με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Παρούτη και μετά από υπόδειξη του VAR.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας, Τεχέρα, Τιουνέ (87΄ Αντωνίου), Φερέιρα (60΄ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (87΄ Ιωάννου), Γκασάμα (41΄ Μακούν).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Αρτεάν, Πέρετζ (68΄ Κολ), Μαλεκκίδης, Σαγάλ (68΄ Κοστάκε), Κυριάκου (75΄ Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (68΄ Σάντος), Μάρκες, Μπακένγκα (80΄ Παναγιώτου).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Κοστάκε, Παναγιώτου, Κολ.

Κίτρινες Κάρτες: Τσίκο, Κορέια / Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Κολ, Εκπολό, Σπόλιαριτς.

Κόκκινες Κάρτες: Κάργας (απευθείας) / Σάντος (απευθείας)