Καταιγισμός τερμάτων από το 76′ και μετά – Τα καλύτερα και τα χειρότερα 15λεπτα των ομάδων

Στα τελευταία τρίτα των ημιχρόνων σημειώθηκαν τα περισσότερα τέρματα στην αγωνιστική περίοδο 2022/23. Το πιο παραγωγικό 15λεπτο ήταν το τελευταίο, ωστόσο η μεγάλη διαφορά έναντι των υπολοίπων έγκειται στο γεγονός ότι συμπεριλαμβάνονται και οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Στο πιο παραγωγικό… τέταρτο σημειώθηκαν τα 155 από τα 635 τέρματα, με ποσοστό 24.4%, ενώ ακολουθεί το διάστημα 31-45’ με 120 γκολ και 18.9%. Στο συγκεκριμένο διάστημα (με τους χρόνους των καθυστερησεων) είδαμε 270 γκολ, με ποσοστό που αγγίζει το 43.3%, αριθμοί που μεταφράζονται πως στα τελευταία διαστήματα των ημιχρόνων σημειώθηκαν σχεδόν τα μισά τέρματα του πρωταθλήματος.

Το πιο φτωχό τέταρτο των αναμετρήσεων είναι το πρώτο. Φυσιολογικό αν λάβουμε υπόψιν ότι στο ξεκίνημα των αγώνων οι ομάδες αφ’ ενός είναι πιο προσεκτικές και αφ’ ετέρου ψάχνουν ρυθμό. Από το 1-15’ πανηγυρίστηκαν 76 γκολ (12%), ακολουθούν τα διαστήματα 46-60’ και το αμέσως επόμενο 61-75’ με 94 τέρματα (14.8%), ενώ τα υπόλοιπα 96 στο 16-30’ (15.1%)

Δυο πρωτιές η Πάφος, «εκτός» ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια
Τέσσερις ομάδες του πρώτου γκρουπ και η Ανόρθωση συμπληρώνουν τα έξι δεκαπεντάλεπτα των αγώνων, με την Πάφο να βρίσκεται σε δυο εξ αυτών και τους «αιώνιους» να απουσιάζουν.

Η παφιακή ομάδα πέτυχε τα περισσότερα τέρματα στα τελευταία τρίτα των ημιχρόνων, με 13 και 20 αντίστοιχα.

Το πρώτο τέταρτο ανήκει στην ΑΕΚ με 15 γκολ, το δεύτερο στον Άρη με 16, ενώ Ανόρθωση και Απόλλων συμπληρώνουν τα διαστήματα 46-60’ και 61-75’ με 13 και 11 τέρματα.
Όσον αφορά στις ομάδες που πέτυχαν τα λιγότερα τέρματα στα συγκεκριμένα κομμάτω των αγώνων είναι οι (κατά σειρά): Ολυμπιακός (2), ΕΝΠ (2), Σαλαμίνα (3), Δόξα, Πάφος και Καρμιώτισσα (3), Σαλαμίνα και Δόξα (3) και ΑΕΛ (6).

Τα καλύτερα και τα χειρότερα 15λεπτα των ομάδων
Πιο κάτω θα δείτε πόσα τέρματα πέτυχαν οι ομάδες ανά 15λεπτο. Αξιοσημείωτο είναι το διάστημα 76-90+’ είναι το πιο ή από τα πιο παραγωγικά όλων των ομάδων που συμμετείχαν στο πρώτο γκρουπ!

Άρης: Πέτυχε 14 τέρματα στα διαστήματα 16-30’ και 76-90 και εφτά από το 46-60’

ΑΠΟΕΛ: Σκόραρε από 12 φορές στα τελευταία τρίτα των ημιχρόνων (31-45’, 76-90) και τα λιγότερα γκολ (4) τα σημείωσε στα τέταρτα 1-15’ και 61-75’.

ΑΕΚ: Σημείωσε από 12 τέρματα στα δεκαπεντάλεπτα 0-15’, 31-46’ και 76-90’. Τα λιγότερα στο 16-30’.

Πάφος: 20 γκολ από το 76-90’ και μόλις τρία από το 46-60’.

Απόλλων: Στο τελευταίο κομμάτι πέτυχε 13 γκολ (76-90’) και στο ξεκίνημα των αγώνων τα λιγότερα (4)

Ομόνοια: 14 τέρματα σημείωσε από το 76-90’ και τέσσερα στο 1-15’.

Ανόρθωση: Σκόραρε 13 φορές στο τελευταίο τρίτο του πρώτου ημιχρόνου (46-60’) και έξι στο ξεκίνημα των αγώνων της.

Σαλαμίνα: 18 τέρματα από το 76 και μετά και από τρία στα διαστήματα 31-45’ και 61-75’.

ΑΕΛ: Πέτυχε τα περισσότερα τέρματα (8) στο 31-45’ και τα λιγότερα (4) στο 61-75’.

Καρμιώτισσα: 11 γκολ από το 31-45’ και 3 στα τέταρτα 1-15’ και 46-60’.

Δόξα: Από 8 γκολ στα 16-30’ και 76-90’ και από 3 στα 46-60’ και 61-75’

ΕΝΠ: Σκόραρε από 10 φορές στο ξεκίνημα και στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου (46-60’ και 76-90’) και μόλις 2 στο 16-30’.

Ακρίτας Χλώρακας: 8 τέρματα από το 61-75’ και από 5 στα 1-15’ και 16-30’.

Ολυμπιακός: Πέτυχε 8 τέρματα στο 61-75’ και 2 στο πρώτο τέταρτο (1-15’).