Μεγάλη νίκη με… αναγεννημένο Λοΐζου!

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια η οποία με πρωταγωνιστή τον Λοϊζου επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα.

Ο Λοϊζου μόλις στα 35 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 24΄ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε πέναλτι του Μπεζούς. Στο 64΄ο Σεμέδο έκανε το 2-0 μετά από πάσα του Λοϊζου.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια είναι στους 20 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 18.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στα 35 δευτερόλεπτα ο Λοϊζου άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια μετά από ασίστ του Μάθιους.

Στο 13ο λεπτό ο Βαλμπουενά έπιασε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο απομάκρυνε σε κόρνερ. 8 λεπτά μετά ο Σεμέδο ανατράπηκε στην περιοχή και το πέναλτι δόθηκε μέσω VAR. Ο Μπεζούς εκτέλεσε και ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε!

Στο 29΄ο Φαμπιάνο απόμακρυνε σε κόρνερ ένα σουτ του Βαλμπουενά ενώ στην εκτέλεση η κεφαλιά του Σπόλιαριτς πέρασε μόλις έξω.

Μετά το χαμένο πέναλτι είναι αλήθεια ότι άλλαξε η ψυχολογία και ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς, κέρδισε μέτρα και έφτιαξε αρκετές προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ξεκίνημα του β΄μέρους ο Μάρκες είχε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Φαμπιάνο έπεσε και μάζεψε. Στο 58΄το σουτ του Αμπντουραχίμι έπιασε ένα σουτ αλλά ήταν άστοχο.

Στο 63΄ο Κακουλλής έφυγε στην επίθεση, έδωσε για τον Λοϊζου αλλά τον πρόλαβε ο Λέουβενμπεργκ πριν σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 64΄ο Λοϊζου βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Σεμέδο, αυτός έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

Στο 66΄ο Σεμέδο είχε δοκάρι, ενώ στο 73΄ο Γιούρσεβιτς έχασε μεγάλη φάση με το σουτ του απο κοντινή απόσταση να είναι άστοχο.

Στο 88΄η κεφαλιά του Κρμέντσικ απο πολύ κοντά ήταν άστοχη. Στις καθυστερήσεις η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία με τον Αλιούμ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο (90′ Ζαχαρίου), Κακουλλής (76′ Ανσαριφάρντ), Λοΐζου (84′ Αλιούμ), Μπασιρού (90′ Χαραλάμπους), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς (76′ Φράνσον).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πεϊμπέρνς (46′ Φιλιώτης), Τέκιε, Αμπντουραχίμι (72′ Πέρετζ), Σπόλιαριτς (82′ Χουσαϊν), Γιούρσεβιτς (82′ Μαλεκκίδης), Βαλμπουενά, Κοστάκε (72′ Κρμέντσικ), Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Φιλιώτης, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Κίτρινες: Μπέζους / Σπόλιαριτς

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Dahl Jesper Strandberg Yde
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Yurdakul Deniz