Νίκη του Απόλλωνα επί της Πάφου σε ένα φιλικό με φάσεις και θέαμα

Φιλική νίκη με 2-1 για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι απέναντι στην Πάφο. Καλός ο ρυθμός του αγώνα, θέαμα κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Στο 60΄ο Ντόνιο άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ μετά από 3 λεπτά ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0.

Ο Κβίντα με ένα απίστευτο γκολ μείωσε σε 2-1.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Πάφος ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και είχε μερικά μακρινά σουτ.

Στο 29΄η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Απόλλωνα, όταν ο Αμπντουραχίμι πάτησε περιοχή, πήγε να περάσει την μπάλα πάνω απο τον Ίβουσιτς, αλλά αυτή έφυγε πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 41΄ο Ζάιρο έφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε φάτσα με τον Άντος, αλλά αυτός άπλωσε το πόδι και απομάκρυνε. 2 λεπτά μετά ο Βαλακάρι είχε ένα άστοχο σουτ.

Στο 44 ο Μπρούνο έκλεψε από τον Πεμπερνές, έδωσε στον Ζάιρο, αλλά ο Αντός και πάλι απομάκρυνε. Στην εκτέλεση κόρνερ, ο Κβίντα έπιασε την κεφαλιά με τον Πεμπερνές να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 59΄ο Ντόνιο έκανε την σέντρα, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Πελάτζιο και ο ρεφ έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ντόνιο ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 60.

3 λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής πλάσαρε σωστά για το 2-0 μετά από πάσα του Αμπντουραχίμι.

Στο 73΄ο Κβίντα έπιασε ένα κεραυνό από απόσταση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μειώνοντας σε 2-1.

Στο 78΄ο Μανγκά βγήκε μπροστά από τον Δημητρίου, ολιγώρησε και ο τερματοφύλκας του Απόλλωνα τον σταμάτησε.

Στο 91΄ο Βαλμπουενά έκανε το πλασέ με τον Ίβουσιτς να απομακρύνει σε κόρνερ, μετά ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Άντος (46′ Δημητρίου), Νταρίκβα, Πεϊμπέρνς, Σιέλβικ (53′ Εκμπολό), Γιούρσεβιτς (76′ Μαλεκκίδης), Κολ, Χ. Κυριάκου (76′ Σπόλιαριτς), Πέρετζ (53′ Βαλμπουενά), Αμπντουραχίμι (92΄Φώτη), Ντιγκινί (76′ Ποντικός), Ντόνιο (83′ Παναγιώτου).

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο (70′ Δημητρίου), Κβίντα, Παλάσιος (84′ Τουμάσι), Ταβάρες (46′ Μποσκάι), Ναμ, Βαλακάρι (61′ Μάνγκα), Τάνκοβιτς (46′ Κανέ), Μπρούνο (61′ Νταβό), Πελάτζιο (70′ Νταλίνγκα), Ζάιρο (61′ Αμπντουσαλάμοφ).