ΑΚΡΙΤΑΣ-ΕΝΠ: «Χ»αμένες και οι δύο

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι μεταξύ του Ακρίτα και της Ένωσης, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται ισόπαλες 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Προηγήθηκε ο Ακρίτας με τον Εράσο, το γύρισε με δύο γκολ του Βουτσένοβιτς η Ένωση, το τελευταίο λόγο όμως είχε και πάλι ο Εράσο.

Α’ Ημίχρονο:

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε για τον Ακρίτα στο 13ο λεπτό. Ο Γαβριήλ έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Κόστιτς.

Στο 19ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη τελική για την Ένωση, το σουτ του Ντιαβαρά από πλάγια θέση όμως απέκρουσε με τα πόδια ο Περντρέου.

Στο 21ο λεπτό, ο Ακρίτας έχασε νέα διπλή ευκαιρία. Ο Εράσο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΕΝΠ, το σουτ του όμως απέκρουσε ο Κόστιτς, στην εξέλιξη της φάσης έγινε νέο σουτ από τον Αμπραχαμ, με τον κίπερ της Ένωσης να αποκρούει ξανά.

Για την συγκεκριμένη φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες για χέρι του Έχμαν, το VAR κάλεσε τον διαιτητή να ελέγξει την φάση, ο διαιτητής όμως υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή στο γήπεδο, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Ένωση, αφού στο 54ο λεπτό ο Βουτσένοβιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Ακρίτα, ο Περντρέου όμως απέκρουσε σταθερά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σέχιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή της Ένωσης και ο Εράσο με σουτ με την μια κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Η αντίδραση από την Ένωση δεν άργησε να έρθει, αφού στο 64ο λεπτό ο Βουτσένοβιτς έφερε το ματς στα ίσα. Ο Γαβριήλ του πέρασε ωραία κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Ακρίτα και ο Βουτσένοβιτς με ιδανικό πλασέ, έφερε το ματς στα ίσα.

Η Ένωση δεν έμεινε μόνο στον ισοφάριση, αφού με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βουτσένοβιτς στο 72ο λεπτό κατάφερε να γυρίσει το ματς. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Βουτσένοβιτς, και αυτός με ωραίο τακουνάκι έδωσε προβάδισμα στην Ένωση.

Ο Ακρίτας έβγαλε αντίδραση και τρία λεπτά αργότερα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα. Ο Κλεμέντε έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Ένωσης και ο Εράσο από κοντά έφερε το ματς στα ίσα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης τίποτα δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Ακρίτας: Περντρέου, Ντραμέ, Κονέ (66′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Καραγιάννης, Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πογκέν, Φοφανά, Αμντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Ντουμπόφ,  Δημοσθένους, Φοριέλ, Σαραβάνια, Πικής, Λόπες

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο (83′ Κοτσώνης), Ρουσιάς (78′ Λαμί), Ντιαβαρά (46′ Γαβριήλ), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (46′ Βουτσένοβιτς), Κατσιαρής (66′ Βούκσεβιτς), Πολυκάρπου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Χριστοφή, Κωνσταντίνου, Μαυρουδής, Τζιαβέ, Μορέιρα, Λαμί

Κίτρινες: Μεντίμορετς, Άμπραχαμ/ Ντιαβαρά, Γεβρέμοβιτς