Κοριτίμπα – Κρουζέιρο: Συγκρούσεις σώμα με σώμα οπαδών στο χορτάρι κατά τη διάρκεια του αγώνα (video)

Απίστευτα επεισόδια σημειώθηκαν στο “Ντουριβάλ ντε Μπρίτο ε Σίλβα” στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης μεταξύ Κοριτίμπα και Κρουζέιρο, που θα κρίνει πολλά στη μάχη παραμονής στο Brasileirão.

Οι γηπεδούχοι (για τους οποίους ο Ανδρέας Σάμαρης έμεινε εκτός αποστολής) έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Ρόμπσον, τέρμα που ελέγχθηκε από τον VAR. Κατά τη διάρκεια του ελέγχου, οπαδοί και των δύο ομάδων άρχισαν να κινούνται προς τον αγωνιστικό χώρο, μέχρι που εισέβαλαν στο χορτάρι και άρχισαν τις μάχες σώμα με σώμα, με τους σεκιούριτι να μην μπορούν να τους συγκρατήσουν.

Οι συγκρούσεις ήταν σφοδρές, αλλά δεν κράτησαν πολύ, αφού επενέβη και η αστυνομία. Επιστρατεύτηκε μέχρι και ελικόπτερο της Παρανά που πετούσε πάνω από τη Βίλα Καπανέμα, στην προσπάθεια καταστολής.

Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για τριάντα λεπτά, μέχρι να αποφασίσει αν θα συνεχιστεί ή θα διακοπεί οριστικά. Στο μεσοδιάστημα έγινε γνωστό ότι το γκολ ήταν νόμιμο κι η Κοριτίμπα ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στη σύσκεψη για την απόφαση του αγώνα συμμετείχε και ο μεγαλομέτοχος της Κρουζέιρο, ο Ρονάλντο, μαζί με ανθρώπους των γηπεδούχων, αστυνομία και τον διαιτητή.