«Ζωντανή» με Κάιπερς η Γάνδη

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου θα λύσουν μια και καλή τις… διαφορές τους την επόμενη Πέμπτη (20/4) η Γάνδη και η Γουέστ Χαμ, μετά το ισόπαλο 1-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Europa Conference League.

Τα «σφυριά» είχαν πολύ πιο πειστική εικόνα στην «Ghelamco Arena» στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν πολλές ευκαιρίες, είδαν το γκολ του Αγκουέρ στο 40′ να ακυρώνεται απ’ τον Τάσο Σιδηρόπουλο για χέρι του σκόρερ, έπειτα από υπόδειξη του VAR και on field review απ’ τον διεθνή Έλληνα διαιτητή, όμως βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Ινγκς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Βέλγοι ανέβασαν «στροφές», πίεσαν την άμυνα των Λονδρέζων κι έφεραν το ματς στα ίσα στο 57′ με το γκολ του (γνωστού μας απ’ το πέρασμά του από Εργοτέλη κι Ολυμπιακό) Ούγκο Κάιπερς, ο οποίος κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της Γάνδης για την είσοδό της στα ημιτελικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τα προημιτελικά του Europa Conference League:

Γάνδη (Βέλγιο)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 1-1