Προβάδισμα πρόκρισης για Μίλαν και Φράιμπουργκ, πάρτι για τη Μαρσέιγ

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 4-2 της Σλάβια κι η Φράιμπουργκ με 1-0 της Γουέστ Χαμ, με συνέπεια να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης από τη φάση των 16 του Europa League. Η Μαρσέιγ διέλυσε τη Βιγιαρεάλ.

Η Μίλαν έβαλε βάσεις πρόκρισης για τη φάση των 16 του Europa League, ύστερα από τη νίκη με 4-2 κόντρα στη Σλάβια των δέκα παικτών στο «Τζιουζέπε Μεάτσα».

Η έκβαση του αγώνα δρομολογήθηκε εν πολλοίς από την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ελ Χατζί Ντιούφ στο 26′. Οι «ροσονέρι» κυριάρχησαν με παίκτη παραπάνω και άνοιξαν το σκορ με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 34′. Ένα εκπληκτικό σουτ του Ντάβιντ Ντούντερα δύο λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όμως οι Τσέχοι ήταν αδύνατο να αντέξουν.

Στο τέλος του 1ου μέρους, ο Τιτζάνι Ρέιντερς ανέκτησε το προβάδισμα των γηπεδούχων και στις καθυστερήσεις του ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ έγραψε το 3-1. Η διαφορά οδήγησε σε χαλάρωση των Ιταλών, που την πλήρωσαν στο 64′ από το γκολ του Ίβαν Σχρανζ. Ο Ραφαέλ Λεάο στο 85′ φρόντισε να ανακτήσει το προβάδισμα ασφαλείας και να επαναφέρει τα χαμόγελα στις κερκίδες.

Η Μαρσέιγ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον πρώην προποπονητή της, Μαρθελίνο, αφού επιβλήθηκε με 4-0 της Βιγιαρεάλ στο «Βελοντρόμ» και πλέον φαντάζει το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Οι Μασσαλοί ήταν καταιγιστικοί και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν άφησαν περιθώριο στο «κίτρινο υποβρύχιο» να ελέγξει τον ρυθμό.

Μέσα σε είκοσι λεπτά του 1ου μέρους κρίθηκαν τα πάντα. Στο 23′ ο Ζορντάν Βερτού άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα ο Γέρσον Μοσκέρα με τάκλιν πέτυχε γκολ σε λάθος εστία. Το σερί ολοκληρώθηκε με το πέναλτι του Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, με το οποίο έφτασε τα 32 γκολ στη διοργάνωση κι έγινε ο πρώτος σκόρερ της, ξεπερνώντας τον Χένρικ Λάρσον.

Όλα είχαν κριθεί και ακολούθησε το… πάρτι των Γάλλων. Ο Ομπαμεγιάνγκ με λόμπα έδωσε τον τόνο στο 59ο λεπτό, ενώ η αποβολή του Αλμπέρτο Μορένο στο 62′ έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη βραδιά για τον Μαρθελίνο. Μοναδικό μελανό σημείο για τη Μαρσέιγ οι δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών, που όμως δεν εμπνεύουν ανησυχία.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

-Σπόρτινγκ – Αταλάντα 1-1 (17′ Παουλίνιο / 39′ Σκαμάκα)
-Σπάρτα – Λίβερπουλ 1-5 (46′ Μπράντλεϊ / 6′ πέν. Μακ Άλιστερ, 25′, 45+3′ Νούνιες, 53′ Ντίας, 90+4′ Σομποσλάι)
-Ρόμα – Μπράιτον 4-0 (12′ Ντιμπάλα, 43′ Λουκάκου, 64′ Μαντσίνι, 68′ Κριστάντε)
-Γκαράμπαγ – Λεβερκούζεν 2-1 (26′ Μπενζιά, 45+2′ Ζουνίνιο / 70′ Βιρτς)
-Μαρσέιγ – Βιγιαρεάλ 4-0 (23′ Βερτού, 28′ αυτ. Μοσκέρα, 42′ πέν., 59′ Ομπαμεγιάνγκ)
-Μπενφίκα – Ρέιντζερς 2-2 (45+2′ πέν. Ντι Μαρία, 68′ αυτ. Γκόλντσον / 7′ Λόρενς, 45+5′ Στέρλινγκ)
-Φράιμπουργκ – Γουέστ Χαμ 1-0 (81′ Γκρέγκοριτς)
-Μίλαν – Σλάβια 4-2 (34′ Ζιρού, 44′ Ρέιντερς, 45+1′ Λόφτους-Τσικ, 85′ Λεάο / 36′ Ντούντερα, 65′ Σχρανζ)

Πηγή: Sport24.gr