Εμπαπέ και Βιτίνια ξελάσπωσαν την Παρί των 10 παικτών

Ο Κιλιάν Εμπαπέ κι ο Βιτίνια ήταν οι σωτήρες της Παρί κόντρα στη Χάβρη, με τους Παριζιάνους να επικρατούν εκτός έδρας 2-0 παρότι έμειναν με 10 παίκτης κι έχασαν στο 8′ τον Φαμπιάν Ρουίθ.

Η Παρί πήρε τη νίκη εκτός έδρας κόντρα στη Χάβρη με 2-0 για τη 14η αγωνιστική της Ligue 1 χάρη στον από μηχανής Θεό, Κιλιάν Εμπαπέ, και τον Βιτίνια που πέτυχαν τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν στον αγώνα με πολλά προβλήματα, καθώς αρχικά έχασαν στο 8′ τον Φαμπιάν Ρουίθ, ο οποίος τραυματίστηκε στον ώμο και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στη συνέχεια και δύο λεπτά αργότερα, ο Λουίς Ενρίκε είχε να αντιμετωπίσει κι ένα ακόμα μεγάλο πρόβλημα, με την ομάδα του να μένει με 10 παίκτες.

Μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα, με τον διαιτητή να τον αποβάλει για το σκληρό φάουλ στον Κασιμίρ. Ο τερματοφύλακας των Παριζιάνων σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του και πέτυχε άθελά του με τις τάπες τον παίκτη της Χάβρη.

Τα πράγματα άρχισαν ωστόσο, να καλυτερεύουν για τους πρωταθλητές Γαλλίας χάρη στο συνήθη ύποπτο, Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε στο 23′.

Ο Λι μοίρασε στον Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και βρήκε τον Γάλλο σταρ, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στην εστία του Ντεσμάς.

Τη νίκη της Παρί σφράγισε λίγο πριν από το φινάλε ο Βιτίνια, ο οποίος έκανε το 0-2 στο 89′.

Πηγή: Sport24.gr