«Πάρτι» της Παρί στην έδρα της Λιόν

Με μία εντυπωσιακή παράσταση στο α΄ ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέτριψε 4-1 τη Λιόν στο υποτιθέμενο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το πέναλτι που κέρδισε ο Ουγκάρτε και αξιοποίησε ο Μπαπέ μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το δρόμο για τους πρωταθλητές, που ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια και πέτυχαν άλλα τρία τέρματα, με τον Χακίμι, τον Ασένσιο και ξανά τον Μπαπέ (έφτασε τα πέντε γκολ σε τρεις συμμετοχές φέτος, εκ των οποίων η μία ως αλλαγή).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν απλά να μειώσουν με πέναλτι του Τολισό και έμειναν ουραγοί της κατάταξης με μόλις ένα βαθμό, ενώ η Παρί έπιασε τη Μαρσέιγ στη δεύτερη θέση με οκτώ, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Μονακό.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 4ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος:

Ναντ-Μαρσέιγ 1-1