Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν είναι άνθρωπος

Προφανώς και όταν η Μπάγερν κάλεσε τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο Μόναχο, το 2014, περίμενε από εκείνον γκολ. Είχε δώσει δικαιώματα.

Για τρεις σερί σεζόν, ως παίκτης της Ντόρτμουντ σκόραρε τουλάχιστον 20 από δαύτα, στην Bundesliga. Με τους Βαυαρούς τα διπλασίασε -συν του ότι έδωσε και 41 στην Πολωνία, σε 48 συμμετοχές. Στα 31 είναι το απόλυτο φαβορί για ‘καλύτερος επιθετικός’ της αγωνιστικής περιόδου 2019-20. Μεταξύ μας άνηκε στην ελίτ εδώ και χρόνια, αλλά του ‘έτρωγαν’ τα βραβεία και τη φήμη οι Λίονελ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Φέτος είναι στον ανθό της καριέρας του, όπως αποδείχθηκε και το βράδυ της Τρίτης 26/11, στο 6-0 επί του Ερυθρού Αστέρα. Πρώτα να δούμε την εξέλιξη του μέσα στα χρόνια και μετά το σκορ, το θέαμα και τα στοιχεία που τον κάνουν τον καλύτερο που υπάρχει εκεί έξω, φέτος -στη θέση του. Αν συνεχίσει με αυτόν το ρυθμό, για πρώτη φορά θα ξεπεράσει το φράγμα των 50 τερμάτων και θα φλερτάρει με τα 60.

Για να μη σε αφήνω με την απορία, το ρεκόρ για τα περισσότερα γκολ σε μια αγωνιστική περίοδο είναι τα 74, και ανήκει στο Βορειοϊρλανδό στον Τζίμι Τζόουνς, ο οποίος είχε φτάσει εκεί τη σεζόν 1956-57 με τη Glenavon FC. Ο Λίονελ Μέσι είναι στο Νο2 με τα 73 που έβαλε την σεζόν 2011-12. Στη LaLiga είχε 50. To ιστορικό TOP3 συμπληρώνει ο Γκερτ Μίλερ, της σεζόν 1972-73 και των 67 τερμάτων, ως παίκτης της Μπάγερν. Αυτόν μάλλον ‘κυνηγά’ ο Πολωνός.

Εναντίον των Σέρβων, ο Λεβαντόφσκι δεν είχε μόνο (;) τέσσερα γκολ. Ακούμπησε την μπάλα 43 φορές και ολοκλήρωσε το 89.5% των πασών του. Κυρίως ήταν ενεργητικός στη μικρή περιοχή, από όπου επιχείρησε έξι σουτ. Το 66% αυτών κατέληξε στα δίχτυα.

Ο προπονητής του, Χανς Ντίτερ Φλικ εξήγησε πως τίποτα δεν είναι τυχαίο -πώς θα μπορούσε άλλωστε;-, καθώς αυτός ο τύπος ‘βάζει διαρκώς την εξτρά δουλειά, για να βελτιώνεται. Είναι εξαιρετικά επαγγελματίας στον τρόπο που προπονείται και εύλογα κάνει ό,τι κάνει τώρα’. Τι κάνει όμως, τώρα. Κατ’ αρχάς τρολάρει τον εαυτό του -και εμάς.

Πέραν του χιούμορ, διανύει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του, βάσει και των αριθμών του. Μια στιγμή να σου εξηγήσω.

✔ Πριν μπει ο Δεκέμβρης, έχει σκοράρει 31 γκολ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο: τα δέκα στο UEFA Champions League -σε πέντε ματς-, τα 17 στην Bundesliga -σε 15 αγώνες-, συν 4 που έβαλε με την εθνική Πολωνίας -σε έξι παιχνίδια.

✔ Έχει συμμετοχή στο 52% των γκολ που ‘χουν βάλει σε αυτήν τη σεζόν οι Βαυαροί (33).

✔ Tρεις τον έχουν συγκρατήσει. Οι πρώτοι ήταν οι πρώην εργοδότες (βλ. Ντόρτμουντ), όπως κατακτούσαν το DFL-Supercup (3/8), η Μπόχουμ -ομάδα 2. Bundesliga- στη δεύτερη αγωνιστική του DFB Pokal (29/10) και το περασμένο Σάββατο (23/11) η Ντίσελντορφ. Δεν ξέρω αν μετράει, αλλά είχε μια ασίστ στο 4-0.

✔ Έχει αγωνιστεί στο 97% του χρόνου που υπήρχε διαθέσιμος. Όπως καταθέτει το Transfermarkt έχει απουσιάσει από 75 ματς, από την ημέρα που πάτησε το πόδι του στην Bundesliga. Ζούσαμε στο 2010.

✔ Στον ημερολογιακό χρόνο, από την 1 Ιανουαρίου του 2019 μέχρι τη σήμερον ημέρα, έχει μετρήσει 51 γκολ.

✔ Εναντίον του Ερυθρού Αστέρα έκανε το τρίτο hat-trick της σεζόν. Το πρώτο ήταν στη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga (24/8), εναντίον της Σάλκε. Είχε και τα τρία γκολ της ομάδς του. Aυτό έγινε και στις 10/10 στο 3-0 της Πολωνίας επί της Λετονίας, για τα προκριματικά του UEFA Euro 2020.

✔To ΕSPN έγραψε πως ‘δεν είναι άνθρωπος’. Με τέσσερα γκολ εναντίον του Ερυθρού Αστέρα, έφτασε τα 46 με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου, στο UEFA Champions League, που είναι ρεκόρ οργανισμού’.

✔ Το Opta Joe εστίασε στο ότι έγινε αυτός που σκόραρε πιο γρήγορα από κάθε άλλον, στην ιστορία της διοργάνωσης, τέσσερα γκολ στο ίδιο ματς. Χρειάστηκε 14 λεπτά και 13”.

✔ Έγινε και ο δεύτερος παίκτης, της ιστορίας που είχε 4+ γκολ σε αγώνα για το UEFA Champions League, περισσότερες από μια φορές. Το πρώτο Viererpack το έζησε το 2013, εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης, ως παίκτης της Ντόρτμουντ. Ήταν για τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και είχε ‘πετάξει’ εκτός τους ‘μερένγκες’ του Ζοσέ Μουρίνιο.

✔ Η παρέα του είναι ο Λίονελ Μέσι (είχε όλα τα γκολ της Μπαρτσελόνα, σε προημιτελικό με την Άρσεναλ, στις 6/4 του 2010 και έφτασε στα 5, σε ματς με την Μπάγερν, στις 7/3 του 2012 για τους ’16’. Ήταν ο πρώτος της ιστορίας με πέντε τέρματα, στο ίδιο ματς της κορυφαίας διοργάνωσης -και σε εκείνο το σημείο της σεζόν είχε φτάσει τα 53 γκολ σε 49 αγώνες για σύλλογο και εθνική). O Aργεντινός έχει φέτος 12 συμμετοχές σε LaLiga Santander και UEFA Champions League και κατά τη διάρκεια αυτών έχει βάλει 9 γκολ.

✔ Για την ιστορία, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει παρουσιαστεί -φέτος- σε 15 αγώνες της Γιουβέντους και έχει σκοράρει 5 φορές.

✔ Στα των σκόρερ του UEFA Champions League, ο Λεβαντόφσκι σκοράρει κάθε 44 λεπτά, με… ποσοστό το 77% (10 σε 26 σουτ). Ακολουθεί ο 19χρονος Νορβηγός παίκτης της Σάλτσμπουργκ, Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ (έχει 7 γκολ σε 271 λεπτά, άρα βάζει ένα κάθε 39, με ποσοστό 82% -7 σε 11 σουτ) και στην τρίτη θέση είναι ο Χάρι Κέιν με 6 γκολ σε 450 λεπτά (κάθε 75 βάζει κι ένα), στο σύνολο των 20 σουτ (50%).