Η φοβερή Σασουόλο έβαλε «στοπ» στη Γιουβέντους!

Η Σασουόλο ήταν συνολικά ανώτερη, αλλά χρειάστηκε και τη συμβολή του Κονσίλι για να λυγίσει τη Γιουβέντους με 1-0 και να της κόψει τις… σκέψεις για τετράδα.

Η Γιουβέντους έβλεπε τις «γκέλες» των Μίλαν και Ίντερ να επαναλαμβάνονται, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Διότι για δεύτερη σερί αγωνιστική οι «μπιανκονέρι» γνώρισαν ήττα, αυτή τη φορά από τη Σασουόλο στο «Mapei» με 1-0.

Με τους εξαιρετικούς και φέτος «νεροβέρντι» να βάζουν εξ αρχής δύσκολα στη Γηραιά Κυρία, να την κερδίζουν μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία τους εντός έδρας και να δείχνουν πως είναι μία από τις πιο εντυπωσιακές ομάδες στη Serie A, αλλά με… αφέλεια στο παιχνίδι τους.

Ένα τρίποντο που ανέβασε τη Σασουόλο στη 10η θέση και στο -4 από την έβδομη Γιουβέντους, η οποία με τη σειρά της έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις δύο ομάδες του Μιλάνου, μένοντας στο -7 από την πεντάδα και στο -9 από την τετράδα! Έτσι, στρέφονται πλέον στη ρεβάνς με τη Σπόρτινγκ για τα προημιτελικά του Europa League.

Η ομάδα του Αλέγκρι, πάντως, είχε τον έλεγχο του πρώτου μέρους, αλλά χωρίς να φτιάξει τη μεγάλη φάση παρότι είχε έξι τελικές απέναντι στις δύο των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά το 0-0 έμεινε ως το πέρας του πρώτου 45λεπτου, με την Σασουόλο να αλλάζει πρόσωπο και να είναι άκρως επιθετική στο δεύτερο. Με τον Περίν να κρατάει μόνος του ουσιαστικά τη Γιουβέντους όρθια, αλλά να μην καταφέρει να κάνει το ίδιο στο 64ο λεπτό και στο «ξερό» σουτ του Ντεφρέλ (που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο) μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Ένα γκολ που έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τον Κονσίλι στο 74’ να κάνει την επέμβαση της αγωνιστικής στη γυριστή κεφαλιά του Γκάτι, στερώντας την ισοφάριση στη Γιουβέντους. Η Γηραιά Κυρία το πάλεψε ως το φινάλε, πίεσε έστω και με ανορθόδοξο τρόπο, αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει τη δεύτερη στη σειρά ήττα στη Serie A.