Τριάρα επί της Λάτσιο με ανατροπή η Ίντερ

Η Ιντερ έχανε 0-1 από την Λάτσιο μέχρι το 78’ όμως με δύο γκολ του Λαουτάρο πήρε τεράστια νίκη με 3-1 στο Meazza και ισοβαθμεί στην 4η θέση της Serie A με Μίλαν και Ρόμα.

Οι Nerazzurri βρέθηκαν ακόμα και 7οι στη… live βαθμολογία όταν η Λάτσιο προηγήθηκε, όμως το φινάλε τους βρήκε να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε δύο γκολ από τον Λαουτάρο Μαρτίνες που ήρθε από τον πάγκο και ένα τρίποντο με 3-1 που τους φέρνει μαζί με Μίλαν και Ρόμα σε μια αδιανόητη μάχη για την 4η θέση. Μπλέκει πλέον και η Λάτσιο από την οποία οι 3 ομάδες απέχουν 4 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή στο πρώτο κομμάτι του ματς όμως απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ όπως αυτά των Μπρόζοβιτς (4’) και Μχιταριάν (22’), ενώ ο τελευταίος είδε γκολ του να του ακυρώνεται (30’) για οφσάιντ μέσω VAR. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η… καταστροφή για την Ιντερ. Ο Ατσέρμπι έχασε την μπάλα ως τελευταίος παίκτης, ο Φελίπε Αντερσον πήρε και συνδυάστηκε με Ιμόμπιλε και Λουίς Αλμπέρτο και τελείωσε ο ίδιος τη φάση με διαγώνιο σουτ το 0-1. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Μιλανέζοι πίεσαν πολύ και έχασαν ευκαιρίες με Μχιταριάν (37’) και Μπαρέλα (40’), ενώ στις καθυστερήσεις από νέα γκάφα του Ατσέρμπι η Λάτσιο έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο Ονάνα έβαλε stop στον Ιμόμπιλε και ο Φελίπε Αντερσον σούταρε ψηλά.

Στην επανάληψη, οι φάσεις ήταν πολλές και θα ήταν πιο πολλές για την Ιντερ. Στο 55’ το τσίμπημα του Μπαρέλα πέρασε μόλις έξω και αφού ο Λουίς Αλμπέρτο ανάγκασε σε επέμβαση τον Ονάνα (55’), Προβεντέλ έκανε εκπληκτική απόκρουση στο δυνατό κοντινό σουτ του Ντιμάρκο (60’) διατηρώνοντας το 0-1, το οποίο φάνηκε ότι θα παραμείνει μέχρι το φινάλε αφού στο 66’ ο Ντούμφρις σχεδόν σε κενό τέρμα έκανε κάθε άλλο παρά τελική προσπάθεια και στο 73’ ο Λαουτάρο έφυγε μόνος όμως δεν είχε το γκάζι να τελειώσει τη φάση και κόπηκε.

Τα επόμενα 15 λεπτά όμως, ήταν ονειρικά για τους Nerazzurri. Στο 78’ ο Λαουτάρο πήρε την πάσα του Λουκάκου μέσα στην περιοχή και πέφτοντας ισοφάρισε για να δώσει ο Βέλγος και δεύτερη ασίστ στο 83’ αυτή τη φορά με σέντρα την οποία αξιοποίησε ο Γκόσενς με πλασέ στην κίνηση (2-1). Στο 90’ ήρθε και ένα τραγικό λάθος στην άμυνα της Λάτσιο και ο Λαουτάρο πήρε και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Προβεντέλ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Πηγή: sdna.gr