Της έκλεισε το σπίτι: Ιστορικό διπλό της Αργεντινής επί της Βραζιλίας (video)

Η Αργεντινή έγραψε Ιστορία, καθώς στο ντέρμπι με την Βραζιλία στο Μαρακανά νίκησε με 1-0. Σε ένα ματς που στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα, οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές έφυγαν με το τρίποντο χάρη στο γκολ του Οταμέντι στο 63′.

Η παρέα του Μέσι έγραψε Ιστορία, καθώς υποχρέωσε την πρώτη εντός έδρας ήττα της Βραζιλίας στα προκριματικά του Μουντιάλ. Με αυτό το τρίποντο η Αργεντινή θα κλείσει την χρονιά στην κορυφή του συστήματος αξιολόγησης των εθνικών ομάδων.

Κατά την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων υπήρξε μεγάλη ένταση στην κερκίδα όπου υπήρχαν οι φίλαθλοι της Αργεντινής. Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της Αλμπισελέστε προσπάθησαν να τους ηρεμήσουν, ο Μέσι παρότρυνε τους συμπαίκτες του να πάνε στα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ξεκινήσει με μισή ώρα καθυστέρηση.

Ο αγώνας ήταν… νευρικός και στο πρώτο ημίχρονο δεν πραγματοποιήθηκε μόλις μία καλή ευκαιρία. Είναι χαρακτηριστικό ότι έγιναν 22 φάουλ!

Στην επανάληψη η Βραζιλία ήταν καλύτερη, αλλά όταν χρειάστηκε ο Μαρτίνεθ κράτησε την ομάδα του ζωντανή.

Στο 63′ ο Οταμέντι σημείωσε το χρυσό γκολ για τους φιλοξενούμενους. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βραζιλία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζοέλτον στο 81′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία στη προκριματική ζώνη της Νότιας Αμερικής για το Μουντιάλ 2026:

Βραζιλία – Αργεντινή 0-1
Παραγουάη – Κολομβία 0-1
Ισημερινός – Χιλή 1-0
Ουρουγουάη – Βολιβία 3-0
Περού – Βενεζουέλα 1-1