Ισοπαλία στο παιγνίδι της Εθνικής με Αρμενία

Η Κύπρος αντιμετώπισε εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι την Αρμενία και με ένα γκολ του Δημήτρη Χριστοφή στα τελευταία λεπτά απέσπασε την ισοπαλία (2-2).

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με κεφαλιά του Καρώ, στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με γκολ του Ράνος και ο Χριστοφή στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Πολλές δοκιμές από τον Τιμούρ Κετσπάγια ο οποίος έκανε αρχικά οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου απέναντι στην Σκωτία, ενώ προχώρησε και σε έξι αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα.

Γενικότερα η Εθνική είχε τα δικά της καλά διαστήματα στον αγώνα αλλά χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά ειδικά όσον αφορά την επιθετική ανάπτυξη. Οι επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Εθνική είναι προγραμματισμένες για τον Ιούνιο, όταν η Κύπρος φιλοξενήσει την Γεωργία και στην συνέχεια θα μεταβεί στην Νορβηγία για να αντιμετωπίσει την παρέα του Χάαλαντ.

ΑΡΜΕΝΙΑ: Μπούτσνεφ, Νταβιντιάν (46′ Χοφχανισιάν), Πιλογιάν (46′ Αρουτιουνιάν), Χαρογιάν, Τικνιζιάν (78′ Μαργκαριάν), Σπερτσιάν, Γκουμπασαριάν, Μπιτσακχιάν (65′ Μπαρσεγκιάν), Ίβου, Ράνος (65′ Σαγκοϊάν), Ανταμιάν (65′ Σερομπιάν).

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Καρώ, Ρομπέρζ (46′ Αρτυματάς), Λαΐφης, Μ. Ιωάννου (46′ Αντωνιάδης), Φιλιώτης, Κούσουλος (46′ Χάμπος), Ντ. Σπόλιαριτς, Χαραλάμπους (76′ Λοΐζου), Τζιωνής (67′ Εφραίμ), Κακουλλής (67′ Χριστοφή).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 40′ Κακουλλής, 45′ Σπόλιαριτς, 90′ Παναγή

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/ 89′ Αρτυματάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντουμίτρου Μουντεάν
Α’ Βοηθός: Βαντίμ Νικόλ
Β’ Βοηθός: Ανατόλι Μπασιούλ
4ος: Χένρικ Ναλμπαντιάν