(ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) Η Ανόρθωση δέχεται τα περισσότερα σουτ, με διαφορά, στο πρωτάθλημα

Είναι γεγονός ότι η Ανόρθωση δεν πραγματοποίησε και το καλύτερο ξεκίνημα που θα μπορούσε στο πρωτάθλημα.

Του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Στους τέσσερεις αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα, μετράει δύο νίκες και δύο ήττες, οι οποίες όμως ήρθαν απέναντι σε αντιπάλους που το πρόγραμμα ‘λέει’ νίκη στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Είναι επίσης γεγονός ότι είδαμε σε αυτά τα τέσσερα παιγνίδια που έδωσε η Ανόρθωση να δέχεται πολλές ευκαιρίες από τους αντιπάλους της.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Εθνικός στο παιγνίδι του Αντώνης Παπαδόπουλος όπου μόνο στις καθυστερήσεις(!) του αγώνα, είχε 4-5 ευκαιρίες για το τέρμα της ισοφάρισης!

Το SHOOTANDGOAL έχει στην κατοχή του μοναδικά στοιχεία και στατιστικά για το πρωτάθλημά μας, και μελετώντας τα αυτά βλέπουμε ότι η ομάδα της Αμμοχώστου είναι αυτή που έχει δεχθεί μέχρι τώρα τα περισσότερα σουτ στο πρωτάθλημα!

Η Ανόρθωση έχει δεχθεί μέχρι τώρα τα περισσότερα σουτ μέσο όρο ανά 90λεπτο αλλά το πιο ανησυχητικό για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια είναι το γεγονός ότι ενώ έχει δώσει ένα παιγνίδι λιγότερο από τις περισσότερες ομάδες μέχρι τώρα (ο αναβληθέντας αγώνας με την ΠΑΕΕΚ), ακόμη και σε συνολικό αριθμό έχει δεχθεί τα περισσότερα σουτ! Ακόμη δηλαδή και από τις ομάδες που έχουν δώσει πέντε αγώνες μέχρι τώρα.

Για να μιλήσουμε και με αριθμούς, η Ανόρθωση δέχθηκε στους τέσσερεις αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα, 69 σουτ και αριθμός που μεταφράζεται σε 15.88 σουτ ανά 90λεπτο.

Η επόμενη ομάδα σε μέσο όρο είναι η ΠΑΕΕΚ με 12.82 σουτ ανά 90λεπτο. Βλέπουμε δηλαδή την Ανόρθωση να δέχεται 3 σουτ περισσότερα από τη δεύτερη στη λίστα ομάδα, και μάλιστα ομάδα η οποία έχει έρθει από την Β’ κατηγορία!

Αρκετά σουτ ανά αγώνα δέχεται και η Ομόνοια με 11.66 μέσο όρο ανά 90λεπτο και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της σχετικής λίστας. Είναι κάτι που είδαμε μέχρι τώρα, την αμυντική συμπεριφορά της Ομόνοιας να προβληματίζει και αυτό μεταφράζεται με πολλές ευκαιρίες και γκολ εναντίον.

Σε ότι αφορά το BIG6, τα λιγότερα σουτ ανά αγώνα δέχεται το ΑΠΟΕΛ με 6.42 μέσο όρο και βρίσκεται στην προτελευταία θέση της σχετικής λίστας.

Στην τελευταία βρίσκεται η ομάδα της Πάφου η οποία δέχεται μόλις 5.06 σουτ ανά 90λεπτο!