Έξι στα έξι και κορυφή το ΑΠΟΕΛ (pics)

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, στο παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο, έναντι της ΠΑΕΕΚ, με σκορ 71-67, τελείωσε το ένα από τα τρία Σαββατιάτικα παιχνίδια για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης, για την ΟΠΑΠ Basket League.

Στην κοινή έδρα των δυο ομάδων και στο παιχνίδι όπου οι γαλαζοκίτρινοι ήταν τυπικά γηπεδούχοι, έγινε μια συναρπαστική μονομαχία, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς ο έχων ένα ελαφρύ προβάδισμα ΑΠΟΕΛ, κατάφερε να αντέξει στην πίεση της ομάδας από την Κερύνεια και έτσι, να φθάσει στις 6 διαδοχικές νίκες, στο φετινό ξεκίνημα του.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Mckinnis (12 πόντοι, 2/5 βολές, 5/9 δίποντα, 14 ριμπάουντ).

Ισορροπημένο παιχνίδι κατά την 1η περίοδο, κατά της οποίας η ολοκλήρωση, βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 14-14. Ήταν ένα χρονικό διάστημα αργού ρυθμού και με τις εκατέρωθεν δυνατές άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, ενώ από πλευράς διακύμανσης, μετά το 5-2 για τον ΑΠΟΕΛ στις αρχές, λίγο πριν το τέλος, η ΠΑΕΕΚ είχε προσπεράσει με 14-10, αλλά το 14-14 ήταν το σκορ στο 10`.

Στη 2η περίοδο και στα 6 πρώτα της λεπτά, οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια, ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο εύστοχος στην επίθεση, αλλά και πιο δυνατός στην άμυνα. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να οικοδομήσει μιαν διαφορά, της οποίας το άνοιγμα, έφθασε και στο +10 (30-20), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, είχε προηγηθεί με +11 και με το σκορ στο 35-24.

Με 8-0 σερί για την ΠΑΕΕΚ, ξεκίνησε η 3η περίοδος και έτσι, η ομάδα της Κερύνειας, έριξε τη διαφορά στο τρίποντο, ενώ είχε κρατήσει και χωρίς σκορ τον αντίπαλο της, στα 6 πρώτα λεπτά του τρίτου κομματιού στην αναμέτρηση.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ βρίσκοντας κάποιες λύσεις, κράτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα, με την ΠΑΕΕΚ να απέχει πια σε απόσταση αναπνοής, κάτι που δημιούργησε αρκετό ενδιαφέρον στο παιχνίδι, τη στιγμή μάλιστα που με το τέλος της 3ης περιόδου, η διαφορά βρέθηκε στην ελάχιστη τιμή της, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά με 44-43, αλλά να είχε σκοράρει μόλις 9 πόντους από το 20`, ως το 30`.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε σε 46-46 και λίγο μετά, σε 49-49, αλλά λίγο πριν το 35`, με 7-0 σερί ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 56-49.

Όμως στη συνέχεια η ΠΑΕΕΚ, μείωσε στους τρεις (56-53) και έτσι, το ενδιαφέρον ανέβαινε στο κατακόρυφο, όσο το παιχνίδι όδευε προς την ολοκλήρωση του, ενώ λίγο μετά το 38`, η διαφορά έπεσε στο καλάθι, όταν το σκορ πήγε στο 63-61 για τον ΑΠΟΕΛ, την ίδια στιγμή που ο Day, ήταν μια ασταμάτητη απειλή για το γαλαζοκίτρινο καλάθι.

Στο 39`12’’ ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 65-61, στο 39`27’’ η ΠΑΕΕΚ μείωσε σε 66-63 και στο 39`48’’, σε 68-66.

Αγωνιώδες το φινάλε, αλλά τελικά ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 71-67, χάριν σε δυο βολές του Jacobs στο 39`57’’.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 35-24, 44-43, 71-67.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δαμαλής): Σοφοκλέους, Blackmon 18 (4), Παπαμιχαήλ 8 (2), Grace 7 (1), Mckinnis 12, Jacobs 10, Γιανναράς 5, Κοιλαράς, Γεωργακούδης 9 (2), Σολωμού, Πυρίλλης.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 7, Day 38 (8), Ware 10, Ανδρέου 3 (1), Ιερωνυμίδης 6, Πογιατζής 3 (1), Βασιλείου.