Παρτίζαν – Ολυμπιακός 69-74: Νίκη «χρυσάφι» με ανατροπή και… ονειρικό Γουίλιαμς – Γκος!

Mπορεί το ματς να μην ήταν… χάρμα οφθαλμών στο Βελιγράδι, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μία επάξια και δύσκολη νίκη (69-74) στην πιο δύσκολη έδρα της Ευρώπης απέναντι στην Παρτίζαν, ενώ μάλιστα επέστρεψε και απόι το -13 της τρίτης περιόδου.

Η Παρτίζαν υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στην κατάμεστη και… φλεγόμενη Stark Arena στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Σε… μάχη μεταξύ Κέβιν Πάντερ από τη μία και Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος από την άλλη, εξελίχθηκε το σημαντικό αυτό ματς που θα παίξει ρόλο στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας. Ο γκαρντ των Σέρβων ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο παίκτης του Ολυμπιακού ξεχώρισε σε άμυνα και επίθεση με 17 πόντους, 3, ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα χαρίζοντας την πολύ σημαντική για την συνέχεια νίκη στους Πειραιώτες (69-74).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση με τρίποντο δια χειρός Καμπόκλο στο οποίο απάντησε άμεσα ο Κώστας Παπανικολάου για το 3-3 στο 2ο λεπτό. Ο Αϊζάια Κάνααν από την περιφέρεια έβαλε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό (5-6, 3’), όμως οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν πρόβλημα με τα ριμπάουντ κι έδιναν την δυνατότητα στην Παρτίζαν να ανανεώνει τις επιθέσεις της.

Με τους Καμπόκλο, Πάντερ και Καμίνσκι, η ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς άρχισε να χτίζει διαφορά (18-11, 9’) έχοντας βρει έναν καλό επιθετικό ρυθμό και μάλιστα το προβάδισμα αυτό εκτοξεύτηκε αγγίζοντας τους 9 πόντους (22-13). Τότε, γρήγορα Παπανικολάου και Γουίλιαμς – Γκος μείωσαν στους 5 (22-17) στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά με τρίποντο από τον Μόουζες Ράιτ που μείωσε στους 3 (23-20, 12’), ενώ ο Γκος κάνοντας εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση… ροκάνισε το προβάδισμα μόλις στους δύο πόντους (25-23).

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να έλυσε το ζήτημα με τα επιθετικά ριμπάουντ, «πάγωσε» τον ρυθμό του αγώνα, ενώ μέχρι και το 17ο λεπτό του ματς είχε οδηγήσει την Παρτίζαν σε 9 λάθη. Μάλιστα, με το τρίτο ζευγάρι βολών των Πειραιωτών, αυτή τη φορά από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα έφερε την ισορροπία στο ματς (28-28).

Ένα αντιαθλητικό φάουλ που σφυρίχτηκε υπέρ της Παρτίζαν άλλαξε 180 μοίρες την εικόνα του ματς, αφού οι Σέρβοι είδαν τον Πονίτκα να κάνει το 4/4 από τη γραμμή των βολών και τον Ντοζίερ το 2/2 φτάνοντας από το πουθενά την διαφορά στο +10 (40-30) με τον Γκος να μειώνει στους 8 (40-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα τα ριμπάουντ συνέχισαν να είναι το μελανό σημείο στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων». Μάλιστα ο Καμπόκλο ή αλλιώς ο παράγοντας «x» της Παρτίζαν εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (50-38, 26’).

Το τρίποντο του Κάνααν στο 27ο λεπτό (54-44) και του Γκος που ήταν σε εξαιρετική βραδιά, έδωσε μια μικρή ανάσα στους Πειραιώτες (52-41), όμως ο Πάντερ ήταν εκεί για να τους παίρνει την ελπίδα όντας απίστευτα «κουρδισμένος» (57-44).

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 0-12 «ροκανίζοντας» τη διαφορά. Εν συνεχεία ο Παπανικολάου μείωσε στους 7 (59-52), για να έρθει ο Γκος με φοβερό τρίποντο με ταμπλό για να γράψει το 59-55. Ο Γκος το πήρε πάνω του και με κλέψιμο οδήγησε τον Γούκαπ στο καλάθι και κέρδισε και το φάουλ για να κάνει το 59-58 στο 33’ δίνοντας ξανά στην αναμέτρηση διαστάσεις ντέρμπι.

Το καλό διάστημα που χρειάζονταν οι Πειραιώτες ήρθε με κύριο εκφραστή τον Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος και με τον αρχηγό τους έφεραν τούμπα το ματς παίρνοντας προβάδισμα (61-62) στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα. Ασταμάτητος ήταν και ο Παπανικολάου και με το «small ball» o Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στην πιο κρίσιμη στιγμή του παιχνιδιού (61-64, 37′).

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Πάντερ, η Παρτίζαν προσπέρασε ξανά (65-64), όμως το κλέψιμο και το λέι απ του Γουόκαπ που ακολούθησε μαζί με το κερδισμένο φάουλ του Λαρεντζάκη έδωσαν στους «ερυθθρόλευκους» προβάδισμα τριών πόντων (65-68).

Το σασπένς συνεχίστηκε με το ματς να έρχεται σε ισορροπία από τον Καμίνσκι για το 69-69, με τον Φαλ να δίνει… χρυσό προβάδισμα στον Ολυμπιακό στα τελευταία δευτερόλεπτα με εκπληκτικό κάρφωμα (69-71). Κάπως έτσι γράφτηκε και ο επίλογος της αναμέτρησης που είδε νικήτρια την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74